60 current deals from the Metro flyer this week. Prices are sourced directly from the flyer and updated weekly.
| Category | Price | Unit price | Product | Size | On sale | Flyer |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pumpkin Crumble |
$3.99 $5.99 -33% |
Pumpkin Crumble | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Brown Sugar |
$2.49 $3.49 -29% |
Redpath Brown Sugar | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Chicken Breast |
$9.99 $11.99 -17% |
Chicken Breast | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Macaroni and Cheese | $0.99 | Kraft Dinner | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Drinks | $1.00 | $0.80/100 ml | 125 ml Drinks | 125 ml | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
| Energy Drink | $1.25 | $0.25/100 ml | Energy Drink | 500 ml | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
| Raspberries | $1.99 | Raspberries | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Celery | $1.99 | Celery | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Yams | $1.99 | Yams | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Eggs | $1.99 | $0.11/unit | Eggs | 18 pk | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
| Tomatoes | $1.99 | $1.99/lb | Tomatoes | 1 lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
| Whole Milk | $1.99 | $0.20/100 ml | Dairyland Milk | 1 L | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
| Peppers | $1.99 | Peppers | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Potatoes | $1.99 | Potatoes | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Diced Tomatoes | $1.99 | $0.50/100 ml | Diced Tomatoes | 398 ml | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
| Cauliflower | $2.49 | Organic Cauliflower | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Cherries | $2.49 | Husk Cherries | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Maple Syrup | $2.49 | Maple Syrup | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Crisp | $2.49 | Crisp | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Almond Milk | $2.79 | $0.28/100 ml | Silk Almond Milk | 1 L | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
| Mandarins | $2.99 | $1.50/lb | Mandarins | 2 lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
| Cereal Bars | $2.99 | $2.39/100 g | Nutri Grain Bars | 125 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
| Crackers | $2.99 | $1.50/100 g | Ritz Crackers | 200 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
| Atlantic Salmon | $2.99 | $2.99/lb | Diced Atlantic Salmon Portions | per lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
| Provolone Cheese | $2.99 | $2.99/100 g | SAPUTO PROVOLONE | 100 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
| Sizzling Sausage | $2.99 | $2.99/100 g | ZEBRO SIZZLING SAUSAGE | 100 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
| Sugar | $2.99 | Redpath | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Pasta | $2.99 | Catelli | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Baking Cups | $2.99 | Baking Cups | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Thin Crisps | $2.99 | Triscuit Thin Crisps | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Crackers | $2.99 | Ritz | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Crackers | $2.99 | Premium Plus Crackers | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Sour Candy | $3.25 | Sour Patch Kids | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Cider | $3.25 | Magners | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Pita Bread | $3.49 | Pita Bread | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Fruit Juice | $3.49 | Fruit Monster | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Milk Chocolate | $3.49 | Dairy Milk | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Grapes | $3.99 | $2.66/lb | Grapes | 1.5 lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
| Ciabatta Bread | $3.99 | Rustic Ciabatta Bread | ea | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | |
| Tortilla Wraps | $3.99 | Old El Paso | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| All Purpose Flour | $3.99 | $0.16/100 g | Five Roses All Purpose Flour White | 2.5 KG | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
| All Purpose Flour | $3.99 | Robin Hood All Purpose Flour Original | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Bagel Bites | $4.49 | Bagel Bites | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Shredded Cheese | $4.99 | Shredded Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Potato Chips | $4.99 | Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Ham | $4.99 | Ham | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Bagels | $4.99 | Mini Bagels | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Tortilla Chips | $4.99 | Tortilla Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Bagels | $4.99 | Bagels | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Cheese | $4.99 | Kraft | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Peanut Butter | $4.99 | Peanut Butter | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Chocolate Chips | $4.99 | Hershey's Chipits | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Granola | $4.99 | $1.66/100 g | Non-GMO Granola | 300 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
| Snack Mix | $4.99 | $2.17/100 g | Bits & Bites Mix | 230 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
| Ice Cream | $5.49 | Ice Cream | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Cream Cheese | $5.49 | Original Cream Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Soda | $5.49 | Soda | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
| Potato Bites | $5.99 | $1.33/100 g | Irresistible Potato Bites | 450 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
| Potato Wedges | $5.99 | $0.86/100 g | Irresistible Potato Wedges | 700 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
| Pizza Rolls | $5.99 | $1.20/100 g | Irresistible Pizza Rolls | 500 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |