Ham Deals in Canada

Last updated: October 3, 2026
Currently from $2.49
Below avg price Across 8 stores this week  ·  90-day avg: $7.46

We found 11 flyer offers for Ham across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
No Frills $2.49 -67% Ham Oct 1 – Oct 7, 2026
IGA Extra $2.99 -60% Jambon 150 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Farm Boy $3.99 -46% Bunched Ontario Ham Oct 1 – Oct 7, 2026
Real Canadian Superstore $4.00 -46% Ham Oct 1 – Oct 7, 2026
Marche Tradition $4.49 -40% Ham 150 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Metro $4.99 -33% Ham Oct 1 – Oct 7, 2026
Calgary Co-op $8.79 +18% Honey Maple Ham Oct 1 – Oct 7, 2026
Fortinos $8.99 +21% PC Moisture-Lock Ham Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$7.46
All-time low
$1.39
30-day avg
$7.83
$2.99 $1.39 Apr 2026: $1.39 Apr 26 May 2026: $2.29 Jun 2026: $1.49 Jul 2026: $1.98 Jul 26 Aug 2026: $2.99 Sep 2026: $2.79 Oct 2026: $2.49 Oct 26
Based on 151 price records from Canadian flyers since Apr 2026.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
No Frills $2.49 Ham Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
IGA Extra $2.99 $1.99/100 g Jambon 150 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Farm Boy $3.99 Bunched Ontario Ham Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Real Canadian Superstore $4.00 Ham Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Marche Tradition $4.49 $2.99/100 g Ham 150 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Metro $4.99 Ham Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $6.00 Cooked Ham Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $8.00 $8.00/100 g Cooks Ham 100 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Calgary Co-op $8.79 Honey Maple Ham Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Fortinos $8.99 PC Moisture-Lock Ham Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $15.49 $1.55/100 g ham 1 kg Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Browse by province:
Ontario 8 Alberta 6 British Columbia 5 Manitoba 5 New Brunswick 5 Saskatchewan 5 Newfoundland and Labrador 4 Nova Scotia 4 Prince Edward Island 4 Quebec 2

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada