Yogurt pricing in Canada depends heavily on format: individual cups, multipacks and large tubs each follow different pricing patterns. A 650–750g tub of Greek yogurt averages $5–$8; flyer deals bring it to $3.99–$4.99. Danone, Oikos and PC brands are the most commonly featured. Québec shoppers see heavier promotion on local brands like Liberté. Costco offers the best per-gram price on large-format tubs.
We found 50 flyer offers for Yogurt across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.
Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.
| Store | This week | vs 90d avg | Product / Size | On sale |
|---|---|---|---|---|
Co-op
|
$0.99 | -86% | Yoplait Original Strawberry Yogurt 170g 170g | Nov 6 – Dec 31, 2028 |
Bestco Food Mart
|
$0.99 | -86% | Yogurt 500 g | Sep 23 – Oct 6, 2026 |
88 Supermarket
|
$0.99 | -86% | Yoplait Yogurt 100 g | Sep 25 – Oct 1, 2026 |
Walmart
|
$1.17 | -84% | Blueberry Yogurt | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Real Canadian Superstore
|
$1.29 | -82% | Yop Yogurt 100 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Bonanza Lalumière
|
$1.49 | -79% | Yogurt 250 g | Sep 30 – Oct 6, 2026 |
Maxi
|
$1.50 | -79% | iogo | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
No Frills
|
$1.99 | -72% | Dahi 32 oz | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Marché Adonis
|
$2.49 | -65% | Yogurt | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Dominion
|
$2.98 | -58% | Activa | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Euro Marché
|
$2.99 | -58% | Yoghourt | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Marche Bonichoix
|
$2.99 | -58% | Dairy Yogurt | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Loblaws
|
$2.99 | -58% | Aegean Yogurt 500 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Marche Tradition
|
$3.29 | -54% | Yogurt | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Urban Fare
|
$3.39 | -53% | Oikos Yogurt | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Sobeys
|
$3.49 | -51% | Yogurt 650 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Kim Phat
|
$3.49 | -51% | Yogourt assor | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Bianca Amor’s Liquidation Supercentre
|
$3.49 | -51% | Go-Gurt | May 1 – Dec 31, 2026 |
Your Independent Grocer
|
$3.50 | -51% | Oikos Yogurt | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
FreshCo
|
$3.99 | -44% | Yogurt Puck 750 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Longo’s
|
$3.99 | -44% | Danone | Oct 1 – Oct 11, 2026 |
| Store | Price | Unit price | Product | Size | On sale | Flyer |
|---|---|---|---|---|---|---|
88 Supermarket
|
$0.99 | $0.99/100 g | Yoplait Yogurt | 100 g | Sep 25 – Oct 1, 2026 | View flyer |
Bestco Food Mart
|
$0.99 | $0.20/100 g | Yogurt | 500 g | Sep 23 – Oct 6, 2026 | View flyer |
Co-op
|
$0.99 $1.19 |
$0.58/100 g | Yoplait Original Strawberry Yogurt 170g | 170g | Nov 6 – Dec 31, 2028 | View flyer |
Walmart
|
$1.17 | Blueberry Yogurt | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Co-op
|
$1.25 $1.50 |
$0.83/100 g | Oikos Triple Zero Yogurt, 5.3 Oz Cup | 5.3 Oz | Jan 15 – Jan 6, 2027 | View flyer |
Co-op
|
$1.29 $1.49 |
$0.86/100 g | Chobani Non-Fat Greek Yogurt Plain 5.3 oz | 5.3 oz | May 12 – Dec 31, 2028 | View flyer |
Real Canadian Superstore
|
$1.29 | $1.29/100 g | Yop Yogurt | 100 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Co-op
|
$1.49 $1.99 |
$0.99/100 g | Chobani Greek Yogurt Strawberry | 150g | Nov 9 – Dec 31, 2028 | View flyer |
Bonanza Lalumière
|
$1.49 | $0.60/100 g | Yogurt | 250 g | Sep 30 – Oct 6, 2026 | View flyer |
Co-op
|
$1.50 $1.75 |
$1.00/100 g | Chobani Greek Yogurt Strawberry 5.3oz | 5.3oz | Nov 21 – Dec 31, 2028 | View flyer |
Maxi
|
$1.50 | iogo | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Walmart
|
$1.67 | $1.11/100 g | Siggi's | 150 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Walmart
|
$1.67 | Dahi | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Real Canadian Superstore
|
$1.87 | $0.25/100 g | Vanilla Yogurt | 750 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
No Frills
|
$1.99 | $0.22/100 g | Dahi | 32 oz | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Marché Adonis
|
$2.49 | Yogurt | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Walmart
|
$2.97 | $0.59/100 g | Krema | 500 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Dominion
|
$2.98 | Activa | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Loblaws
|
$2.99 | $0.60/100 g | Aegean Yogurt | 500 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Co-op
|
$2.99 | $2.99/100 ml | Activia Fibre+ Yogurt | 100 ml | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Euro Marché
|
$2.99 | Yoghourt | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Marche Bonichoix
|
$2.99 | Dairy Yogurt | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Maxi
|
$3.00 | Cherry Vanilla Yogurt | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Walmart
|
$3.27 | iögo nano | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Walmart
|
$3.27 | iögo with Mini Popping Bubbles | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Walmart
|
$3.27 | iogo nano | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Marche Tradition
|
$3.29 | Yogurt | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Urban Fare
|
$3.39 | Oikos Yogurt | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Walmart
|
$3.47 | iögo nano | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Walmart
|
$3.47 | Yoplait Original | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Walmart
|
$3.47 | iögo mini | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Walmart
|
$3.47 | Yoplait Original | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Walmart
|
$3.47 | $2.31/100 g | siggi's | 150 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Bianca Amor’s Liquidation Supercentre
|
$3.49 | Go-Gurt | May 1 – Dec 31, 2026 | View flyer | ||
Marché Adonis
|
$3.49 $4.49 |
Activia yogurt | 4 x 100 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | |
Kim Phat
|
$3.49 | Yogourt assor | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Sobeys
|
$3.49 | $0.54/100 g | Yogurt | 650 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Your Independent Grocer
|
$3.50 | Oikos Yogurt | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
No Frills
|
$3.98 | Yoplait Parfait | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Walmart
|
$3.98 | $1.59/100 g | Siggi's | 250 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Walmart
|
$3.98 | $0.80/100 g | Krema | 500 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Longo’s
|
$3.99 | Danone | Oct 1 – Oct 11, 2026 | View flyer | ||
FreshCo
|
$3.99 | $0.53/100 g | Yogurt Puck | 750 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Co-op
|
$4.00 | Activia | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
No Frills
|
$4.00 | $0.53/100 g | Danone Oikos Yogurt | 750 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Your Independent Grocer
|
$4.00 | Yoplait Original | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Euro Marché
|
$4.00 | Yogourt Igo | 6x100g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | |
Walmart
|
$4.27 | $0.57/100 g | Krema | 750 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Marche Tradition
|
$4.44 | Activia Yogurt | 12 x 100 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | |
Marche Tradition
|
$4.49 | iögo | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |