Coffee is a high-loyalty, lower-price-sensitivity category — but flyer deals still deliver real savings on bulk formats. A 925g can of ground coffee (Folgers, Maxwell House, Nescafé) normally sells for $14–$18 but drops to $8–$11 on sale. K-Cup variety packs (30–48 count) are frequently featured at Costco, Walmart and Canadian Tire. Dark roast and specialty blends from Tim Hortons and Starbucks appear in Shoppers Drug Mart and grocery flyers seasonally.
We found 50 flyer offers for Coffee across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.
Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.
| Store | This week | vs 90d avg | Product / Size | On sale |
|---|---|---|---|---|
FreshCo
|
$2.99 | -75% | Maxwell House | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Kim Phat
|
$2.99 | -75% | Café Sin Sucre | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Marche Tradition
|
$2.99 | -75% | Tim Hortons | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
IGA Extra
|
$3.29 | -73% | Un bon café | Sep 24 – Oct 14, 2026 |
Sobeys
|
$4.99 | -59% | Timmies | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Chalo FreshCo
|
$4.99 | -59% | Nabob Coffee 300 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Marche Bonichoix
|
$5.49 | -54% | Tim Hortons | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Co-op
|
$5.49 | -54% | Nescafé Gold Blend Coffee 200g 200g | Nov 12 – Dec 31, 2028 |
Dominion
|
$5.50 | -54% | Coffee | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Alnejmah
|
$5.99 | -50% | Nescafe 250 g | Oct 1 – Oct 8, 2026 |
Food Basics
|
$6.49 | -46% | Nabob Coffee | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Ammar's Halal Meats
|
$7.99 | -34% | Kawa | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Safeway
|
$7.99 | -34% | Nabob | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Real Canadian Superstore
|
$8.99 | -25% | Bru Coffee 200 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
DiPietro's
|
$10.99 | -9% | Tim Hortons Coffee | Sep 26 – Oct 2, 2026 |
| Store | Price | Unit price | Product | Size | On sale | Flyer |
|---|---|---|---|---|---|---|
Marche Tradition
|
$2.99 | Tim Hortons | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Marche Tradition
|
$2.99 $5.99 |
Tim Hortons | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Kim Phat
|
$2.99 | Café Sin Sucre | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
FreshCo
|
$2.99 | Maxwell House | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
IGA Extra
|
$3.29 $4.99 |
Un bon café | Sep 24 – Oct 14, 2026 | View flyer | ||
Chalo FreshCo
|
$4.99 | $1.66/100 g | Nabob Coffee | 300 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Sobeys
|
$4.99 | Timmies | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Sobeys
|
$4.99 | Tim Hortons | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
IGA Extra
|
$4.99 | Espresso Stouffer's | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Co-op
|
$5.49 $5.99 |
$2.75/100 g | Nescafé Gold Blend Coffee 200g | 200g | Nov 12 – Dec 31, 2028 | View flyer |
Marche Bonichoix
|
$5.49 | Tim Hortons | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Dominion
|
$5.50 | Coffee | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Alnejmah
|
$5.99 | $2.40/100 g | Nescafe | 250 g | Oct 1 – Oct 8, 2026 | View flyer |
FreshCo
|
$5.99 | Nabob | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Sobeys
|
$5.99 | $2.00/100 g | Maxwell House Coffee | 300 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Dominion
|
$6.00 | Bru Coffee | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Dominion
|
$6.00 | Borrone | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Food Basics
|
$6.49 | Nabob Coffee | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Alnejmah
|
$6.49 | Olivia Murrha Coffee | Oct 1 – Oct 8, 2026 | View flyer | ||
Food Basics
|
$6.99 | Maxwell House Coffee | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Sobeys
|
$6.99 | Colombian | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Co-op
|
$6.99 $8.49 |
$2.05/100 g | Dunkin' Original Blend Ground Coffee, 12 Oz | 12 Oz | Jan 15 – Jan 6, 2027 | View flyer |
Chalo FreshCo
|
$6.99 | Maxwell House | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Chalo FreshCo
|
$6.99 | Nabob | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
IGA Extra
|
$7.97 | Café Mex | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Safeway
|
$7.99 | Nabob | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Alnejmah
|
$7.99 | $1.60/100 g | Hami Coffee | 500 g | Oct 1 – Oct 8, 2026 | View flyer |
Ammar's Halal Meats
|
$7.99 | Kawa | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Safeway
|
$7.99 | TASSIMO COFFEE | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Sobeys
|
$8.49 | MAXWELL HOUSE | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Sobeys
|
$8.49 | NABOB | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Sobeys
|
$8.49 | Maxwell House | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Safeway
|
$8.49 | Tassimo | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Real Canadian Superstore
|
$8.99 | $4.50/100 g | Bru Coffee | 200 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Sobeys
|
$8.99 | Nabob | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Safeway
|
$8.99 | MAXWELL HOUSE COFFEE | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Safeway
|
$8.99 $11.99 |
Tim Hortons | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Co-op
|
$8.99 $9.99 |
$4.50/100 g | Nescafe Gold Coffee 200g | 200g | May 12 – Dec 31, 2028 | View flyer |
IGA Extra
|
$9.99 | McCafe | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Safeway
|
$9.99 | Tim Hortons | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
IGA Extra
|
$9.99 | Maxwell House | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
FreshCo
|
$9.99 $12.99 |
$1.07/100 g | Tim Hortons Coffee | 930 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
DiPietro's
|
$10.99 | Tim Hortons Coffee | Sep 26 – Oct 2, 2026 | View flyer | ||
Dominion
|
$11.00 | Lavazza Rossa | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Safeway
|
$12.99 $14.99 |
McCafé | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Safeway
|
$12.99 | McCafe | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Sobeys
|
$12.99 | $3.82/100 g | Colony Coffee | 340 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Sobeys
|
$12.99 | COLUMBIAN COFFEE | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Sobeys
|
$12.99 | McCafe | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Sobeys
|
$12.99 | McCafe | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |