We found 50 flyer offers for Potato Chips across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.
Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.
| Store | This week | vs 90d avg | Product / Size | On sale |
|---|---|---|---|---|
No Frills
|
$1.50 | -73% | Kurkure Snacks | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Marche Bonichoix
|
$1.67 | -70% | Regular Ripple Potato Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
IGA Extra
|
$1.79 | -68% | Potato Chips 200 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Sobeys
|
$1.79 | -68% | Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Co-op
|
$1.80 | -68% | Lays Classic Potato Chips 200g 200g | May 16 – Dec 31, 2028 |
Safeway
|
$1.99 | -64% | Old Dutch Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Country Grocer
|
$2.00 | -64% | Potato Chips | Sep 23 – Oct 1, 2026 |
Your Independent Grocer
|
$2.00 | -64% | Lays Classic Chips 283 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Food Basics
|
$2.49 | -55% | Nabor Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Dominion
|
$2.49 | -55% | Old Dutch Potato Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Foodland
|
$2.49 | -55% | Potato Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
DiPietro's
|
$2.49 | -55% | Pringles Chips | Sep 26 – Oct 2, 2026 |
Rexall Drug Store
|
$2.50 | -55% | Lays Chips 200 g | Sep 25 – Oct 1, 2026 |
Real Canadian Superstore
|
$2.50 | -55% | Ruffled Potato Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
88 Supermarket
|
$2.50 | -55% | Lays Potato Chips 198 g | Sep 25 – Oct 1, 2026 |
Bonanza Lalumière
|
$2.79 | -50% | Lays | Sep 30 – Oct 6, 2026 |
Longo’s
|
$2.88 | -49% | Ruffles Chips | Oct 1 – Oct 11, 2026 |
Chalo FreshCo
|
$2.88 | -49% | Lay's Chips 200g | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Walmart
|
$2.96 | -47% | Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Giant Tiger
|
$2.97 | -47% | Lay's | Sep 30 – Oct 6, 2026 |
Loblaws
|
$2.99 | -47% | Lay's Chips 200 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Super C
|
$2.99 | -47% | Olestra Chips 225 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Discovery Foods
|
$2.99 | -47% | Ruffles Potato Chips | Sep 27 – Oct 3, 2026 |
BMR
|
$2.99 | -47% | Lay's Classic Potato Chips 10oz 10oz | Jan 9 – Dec 31, 2026 |
Marche Tradition
|
$2.99 | -47% | Laufenn Original | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
FreshCo
|
$2.99 | -47% | Lay's Chips 200 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Wholesale Club
|
$2.99 | -47% | Lays Classic Potato Chips 250g 250 g | Oct 1 – Oct 21, 2026 |
Buy-Low Foods
|
$3.47 | -38% | Lay's | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Maxi
|
$3.99 | -29% | Crispy Chips 200 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
| Store | Price | Unit price | Product | Size | On sale | Flyer |
|---|---|---|---|---|---|---|
No Frills
|
$1.50 | Kurkure Snacks | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Marche Bonichoix
|
$1.67 | Regular Ripple Potato Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Sobeys
|
$1.79 | Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
IGA Extra
|
$1.79 | $0.90/100 g | Potato Chips | 200 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Co-op
|
$1.80 $2.00 |
$0.90/100 g | Lays Classic Potato Chips 200g | 200g | May 16 – Dec 31, 2028 | View flyer |
Sobeys
|
$1.99 | Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Safeway
|
$1.99 | Old Dutch Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Your Independent Grocer
|
$2.00 | $0.71/100 g | Lays Classic Chips | 283 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Co-op
|
$2.00 | Old Dutch | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
No Frills
|
$2.00 | Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Country Grocer
|
$2.00 $5.00 |
Potato Chips | Sep 23 – Oct 1, 2026 | View flyer | ||
No Frills
|
$2.00 | $1.00/100 g | Lays Chips | 200 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Your Independent Grocer
|
$2.25 | $0.99/100 g | Kettle Brand Potato Chips | 227 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
DiPietro's
|
$2.49 | Pringles Chips | Sep 26 – Oct 2, 2026 | View flyer | ||
Foodland
|
$2.49 | Potato Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Dominion
|
$2.49 | Old Dutch Potato Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Food Basics
|
$2.49 | Nabor Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Real Canadian Superstore
|
$2.50 | Ruffled Potato Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Co-op
|
$2.50 $3.00 |
$1.25/100 g | Lay's Classic Potato Chips 200g | 200g | May 13 – Dec 31, 2028 | View flyer |
Real Canadian Superstore
|
$2.50 | Sea Salt & Vinegar Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Rexall Drug Store
|
$2.50 | $1.25/100 g | Lays Chips | 200 g | Sep 25 – Oct 1, 2026 | View flyer |
No Frills
|
$2.50 | Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
88 Supermarket
|
$2.50 | $1.26/100 g | Lays Potato Chips | 198 g | Sep 25 – Oct 1, 2026 | View flyer |
Marche Bonichoix
|
$2.73 | Pringles | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Bonanza Lalumière
|
$2.79 | Lays | Sep 30 – Oct 6, 2026 | View flyer | ||
Co-op
|
$2.79 | Lay's Potato Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Chalo FreshCo
|
$2.88 | $1.44/100 g | Lay's Chips | 200g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Longo’s
|
$2.88 $3.98 |
Ruffles Chips | Oct 1 – Oct 11, 2026 | View flyer | ||
Walmart
|
$2.96 | Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Giant Tiger
|
$2.97 | Lay's | Sep 30 – Oct 6, 2026 | View flyer | ||
Safeway
|
$2.99 | $1.99/100 g | Kettle Brand Chips | 150 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Safeway
|
$2.99 | $1.50/100 g | Lay's Chips | 200 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Safeway
|
$2.99 | $1.50/100 g | Chips | 200 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Sobeys
|
$2.99 | Old Dutch Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Wholesale Club
|
$2.99 $3.49 |
$1.20/100 g | Lays Classic Potato Chips 250g | 250 g | Oct 1 – Oct 21, 2026 | View flyer |
FreshCo
|
$2.99 | $1.50/100 g | Lay's Chips | 200 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Marche Tradition
|
$2.99 | Laufenn Original | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Dominion
|
$2.99 | $1.50/100 g | Old Dutch Potato Chips | 200 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
BMR
|
$2.99 $3.49 |
$1.05/100 g | Lay's Classic Potato Chips 10oz | 10oz | Jan 9 – Dec 31, 2026 | View flyer |
DiPietro's
|
$2.99 | Green Giant Potato Chips | Sep 26 – Oct 2, 2026 | View flyer | ||
Discovery Foods
|
$2.99 | Ruffles Potato Chips | Sep 27 – Oct 3, 2026 | View flyer | ||
Super C
|
$2.99 | $1.33/100 g | Olestra Chips | 225 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Loblaws
|
$2.99 $4.49 |
$1.50/100 g | Lay's Chips | 200 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Sobeys
|
$2.99 | Crispy Potato Chips | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Sobeys
|
$2.99 | $1.50/100 g | Lay's Chips | 200 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
No Frills
|
$3.00 | $1.76/100 g | Frito-Lay Chips | 170 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Buy-Low Foods
|
$3.47 | Lay's | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Sobeys
|
$3.49 | $1.75/100 g | Lay's Chips | 200 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Maxi
|
$3.99 | $2.00/100 g | Crispy Chips | 200 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Sobeys
|
$3.99 | $1.81/100 g | Old Dutch Potato Chips | 220 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |