Cheese deals in Canada are worth tracking — prices vary enormously by type and store. Old cheddar (400–750g blocks) typically sells for $6–$12 but hits $4.99–$6.99 on sale at Costco, No Frills and FreshCo. Quebec chains like IGA and Maxi often feature local fromagerie brands at competitive prices. Shredded mozzarella (320–700g) is a frequent flyer special, particularly at Walmart and Sobeys.
We found 50 flyer offers for Cheese across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.
Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.
| Store | This week | vs 90d avg | Product / Size | On sale |
|---|---|---|---|---|
Loblaws
|
$1.99 | -82% | PC Good Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Super C
|
$2.44 | -78% | MOLESON | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Walmart
|
$2.77 | -75% | Boursin | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Marché Adonis
|
$2.99 | -73% | Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Maxi
|
$2.99 | -73% | Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Dominion
|
$3.00 | -73% | Sargento | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Co-op
|
$3.00 | -73% | Sargento Cheddar Cheese Slices 11ct 11ct | Nov 21 – Dec 31, 2028 |
Your Independent Grocer
|
$3.29 | -71% | Chalet Cheese 200 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
No Frills
|
$3.50 | -69% | cheese 500 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Staples
|
$3.50 | -69% | Kraft Cheddar Cheese 200g 200g | Oct 28 – Dec 31, 2026 |
Marche Tradition
|
$4.44 | -60% | Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Buy-Low Foods
|
$4.97 | -55% | Black Diamond Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Metro
|
$4.99 | -55% | Kraft | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Fortinos
|
$4.99 | -55% | PC 3 Cheese 450 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
FreshCo
|
$5.99 | -46% | Castello | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Chalo FreshCo
|
$5.99 | -46% | Tre Stelle | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Safeway
|
$7.99 | -28% | GUSTAV Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Alnejmah
|
$7.99 | -28% | HAJOURNOUGE CHEESE SPECS | Oct 1 – Oct 8, 2026 |
Sobeys
|
$8.99 | -19% | OKA ORIGINAL | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
| Store | Price | Unit price | Product | Size | On sale | Flyer |
|---|---|---|---|---|---|---|
Loblaws
|
$1.99 | PC Good Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Loblaws
|
$1.99 | PC Good Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Super C
|
$2.44 | MOLESON | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Walmart
|
$2.77 | Boursin | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Walmart
|
$2.97 | Boursin Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Walmart
|
$2.97 | Boursin Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Maxi
|
$2.99 $3.99 |
Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Marché Adonis
|
$2.99 | Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Loblaws
|
$3.00 | PC Good Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Co-op
|
$3.00 $3.50 |
$0.27/unit | Sargento Cheddar Cheese Slices 11ct | 11ct | Nov 21 – Dec 31, 2028 | View flyer |
Dominion
|
$3.00 | Sargento | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Loblaws
|
$3.00 | PC Good Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Loblaws
|
$3.00 | $1.50/100 g | PC Good Cheese | 200 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Your Independent Grocer
|
$3.29 | $1.65/100 g | Chalet Cheese | 200 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Co-op
|
$3.49 $3.79 |
$1.54/100 g | Sargento Shredded Mozzarella Cheese, 8 oz | 8 oz | Nov 12 – Dec 31, 2028 | View flyer |
No Frills
|
$3.50 | $0.70/100 g | cheese | 500 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Staples
|
$3.50 $4.00 |
$1.75/100 g | Kraft Cheddar Cheese 200g | 200g | Oct 28 – Dec 31, 2026 | View flyer |
Loblaws
|
$3.99 | PC Good Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Loblaws
|
$3.99 | $2.66/100 g | Boursin Cheese | 150 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Loblaws
|
$3.99 $5.99 |
Boursin | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Marche Tradition
|
$4.44 | Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Marche Tradition
|
$4.49 | Panaji | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Buy-Low Foods
|
$4.97 | Black Diamond Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Loblaws
|
$4.99 | $3.33/100 g | Boursin | 150 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Loblaws
|
$4.99 | $3.33/100 g | Boursin Cheese | 150 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Loblaws
|
$4.99 | $3.33/100 g | Boursin Cheese | 150 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Fortinos
|
$4.99 | $1.11/100 g | PC 3 Cheese | 450 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Fortinos
|
$4.99 | Stelle Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Metro
|
$4.99 | Kraft | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Your Independent Grocer
|
$5.50 | Boursin Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Chalo FreshCo
|
$5.99 | Tre Stelle | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Chalo FreshCo
|
$5.99 | Castello | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
FreshCo
|
$5.99 | Castello | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Fortinos
|
$5.99 | Stella Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
FreshCo
|
$5.99 | Tre Stelle | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
No Frills
|
$6.00 | Arla | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Loblaws
|
$6.00 | PC Good Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Loblaws
|
$6.00 | PC® Good Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Loblaws
|
$6.00 | PC Good Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Loblaws
|
$6.00 | PC Good Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Marche Tradition
|
$6.50 | Ile de France | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Loblaws
|
$6.99 | PC Goodness Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Fortinos
|
$6.99 | Stella Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Fortinos
|
$7.99 | $4.00/100 g | Stella Cheese | 200 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Alnejmah
|
$7.99 | HAJOURNOUGE CHEESE SPECS | Oct 1 – Oct 8, 2026 | View flyer | ||
Safeway
|
$7.99 | GUSTAV Cheese | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Sobeys
|
$8.99 | OKA ORIGINAL | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Sobeys
|
$8.99 | CASSIGNE | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Sobeys
|
$8.99 $10.99 |
OKA | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Sobeys
|
$8.99 | GUSTAV | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |