Hot Dogs Deals in Canada

Last updated: October 4, 2026
Currently from $5.98
Near avg price Across 4 stores this week  ·  90-day avg: $6.08

Hot dogs are a quintessential Canadian summer staple. A 450–500g pack of Maple Leaf, Schneiders or Shopsy's retails for $5–$8 and goes on sale for $2.99–$3.99 repeatedly through the summer months. Jumbo packs (1kg+) from Costco offer the best per-unit value. No Frills and Food Basics tend to have the most aggressive hot dog pricing during peak BBQ season.

We found 5 flyer offers for Hot Dogs across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Food Basics $5.98 -2% Schnieders RedHots Oct 1 – Oct 7, 2026
Maxi $5.99 -1% Hot Dogs Oct 1 – Oct 7, 2026
Super C $9.99 +64% HOT DOG 1.5 kg Oct 1 – Oct 7, 2026
Marche Tradition $12.00 +97% Hot Dogs 150 g Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$6.08
All-time low
$0.97
30-day avg
$6.52
$5.98 $0.97 Apr 2026: $0.97 Apr 26 May 2026: $2.47 Jun 2026: $2.00 Jul 2026: $0.97 Jul 26 Aug 2026: $2.50 Sep 2026: $2.00 Oct 2026: $5.98 Oct 26
Based on 232 price records from Canadian flyers since Apr 2026.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Food Basics $5.98 Schnieders RedHots Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Maxi $5.99 Hot Dogs Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Super C $9.99
$50.00
$0.67/100 g HOT DOG 1.5 kg Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Marche Tradition $12.00 $8.00/100 g Hot Dogs 150 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Marche Tradition $12.00 $8.00/100 g Hot Dogs 150 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada