Shrimp Deals in Canada

Last updated: October 1, 2026
Currently from $4.98
Below avg price Across 12 stores this week  ·  90-day avg: $13.42

Frozen shrimp is one of the most value-driven seafood items in Canadian flyers. A 454–680g bag of medium or large cooked shrimp retails for $9–$14; sales drop it to $5.99–$8.99. Large raw tiger shrimp commands a premium — $16–$22 regular, $10–$14 on sale. Costco carries the largest formats. Shrimp deals peak around Christmas and New Year's as holiday entertaining drives demand.

We found 13 flyer offers for Shrimp across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Marché Shengtai $4.98 -63% Shrimp per lb Sep 25 – Oct 2, 2026
Food Depot Supermarket $6.39 -52% Shrimp Head 20/30 Sep 25 – Oct 1, 2026
Food Basics $7.99 -40% Shrimp Oct 1 – Oct 7, 2026
Dominion $9.00 -33% Shrimp Oct 1 – Oct 7, 2026
Country Grocer $9.97
Upcoming
-26% Hand peeled Shrimp Oct 2 – Oct 8, 2026
Al Premium Food Mart $9.99 -26% Fresh White Shrimp Oct 1 – Oct 8, 2026
Calgary Co-op $9.99 -26% Shrimp Oct 1 – Oct 7, 2026
Marché Adonis $9.99 -26% Shrimp 300 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Bestco Food Mart $9.99 -26% Shrimp 1 lb Sep 23 – Oct 6, 2026
Sobeys $13.99 +4% shrimp 300 g Oct 1 – Oct 7, 2026
No Frills $14.99 +12% Shrimp 900 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Kim Phat $29.99 +124% Shrimp Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$13.42
All-time low
$2.00
30-day avg
$11.12
$9.99 $2.00 Feb 2026: $9.99 Feb 26 Apr 2026: $3.00 May 2026: $2.88 Jun 2026: $2.58 Jun 26 Jul 2026: $2.00 Aug 2026: $2.99 Sep 2026: $2.99 Sep 26 Oct 2026: $7.99 Oct 26
Based on 367 price records from Canadian flyers since Feb 2026.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Marché Shengtai $4.98 $4.98/lb Shrimp per lb Sep 25 – Oct 2, 2026 View flyer
Food Depot Supermarket $6.39 Shrimp Head 20/30 Sep 25 – Oct 1, 2026 View flyer
Food Basics $7.99 Shrimp Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $9.00 Shrimp Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Bestco Food Mart $9.99 $9.99/lb Shrimp 1 lb Sep 23 – Oct 6, 2026 View flyer
Marché Adonis $9.99
$12.99
$3.33/100 g Shrimp 300 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Calgary Co-op $9.99 Shrimp Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Al Premium Food Mart $9.99 Fresh White Shrimp Oct 1 – Oct 8, 2026 View flyer
Sobeys $13.99 $4.66/100 g shrimp 300 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $14.99 $1.67/100 g Shrimp 900 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $19.00 Shrimp Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Kim Phat $29.99 Shrimp Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Country Grocer $9.97 Hand peeled Shrimp Oct 2 – Oct 8, 2026
Upcoming
View flyer
Browse by province:
Ontario 6 Newfoundland and Labrador 4 Alberta 3 British Columbia 2 Manitoba 2 New Brunswick 2 Nova Scotia 2 Prince Edward Island 2 Saskatchewan 2

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada