Cheddar Cheese Deals in Canada

Last updated: October 2, 2026
Currently from $2.00
Below avg price Across 15 stores this week  ·  90-day avg: $7.56

We found 28 flyer offers for Cheddar Cheese across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Basha Foods International $2.00 -74% MECHALANY CHEESE W/ CHEDDAR FLAVOR 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Marché Adonis $2.99 -60% Cheddar Oct 1 – Oct 7, 2026
Nature's Emporium $3.10 -59% Old Cheddar Logs Oct 1 – Oct 14, 2026
Fortinos $3.49 -54% PC® Aged Cheddar 200 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Loblaws $3.99 -47% Sharp Cheddar Cheese 350 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Super C $3.99 -47% cheddar cheese Oct 1 – Oct 7, 2026
Country Grocer $4.97 -34% Aged Cheddar Oct 2 – Oct 8, 2026
Bestco Food Mart $4.99 -34% Cheddar Cheese 200 g Sep 23 – Oct 6, 2026
Calgary Co-op $4.99 -34% Canadian Cheddar Cheese Oct 1 – Oct 7, 2026
Sobeys $5.99 -21% Cheddar Cheese 400 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Chalo FreshCo $5.99 -21% Castello Oct 1 – Oct 7, 2026
FreshCo $5.99 -21% Tre Stelle Cheese Oct 1 – Oct 7, 2026
Alnejmah $5.99 -21% MARBLE CHEDDAR CHEESE Oct 1 – Oct 8, 2026
Metro $7.99 +6% Cheddar Cheese Oct 1 – Oct 7, 2026
Dominion $8.00 +6% CHEESE Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$7.56
All-time low
$1.18
30-day avg
$5.66
$4.99 $1.18 Apr 2026: $4.99 Apr 26 May 2026: $1.99 Jun 2026: $1.18 Jul 2026: $2.00 Jul 26 Aug 2026: $1.49 Sep 2026: $1.99 Oct 2026: $2.00 Oct 26
Based on 517 price records from Canadian flyers since Apr 2026.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Basha Foods International $2.00 $0.40/100 g MECHALANY CHEESE W/ CHEDDAR FLAVOR 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Marché Adonis $2.99 Cheddar Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Nature's Emporium $3.10 Old Cheddar Logs Oct 1 – Oct 14, 2026 View flyer
Fortinos $3.49 $1.75/100 g PC® Aged Cheddar 200 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Super C $3.99 cheddar cheese Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $3.99
$4.99
$1.14/100 g Sharp Cheddar Cheese 350 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $3.99 $3.99/100 g PC Good Cheese 100 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $3.99 PC Good Cheese Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Country Grocer $4.97 Aged Cheddar Oct 2 – Oct 8, 2026 View flyer
Fortinos $4.99 $2.50/100 g PC® Cheddar Cheese 200 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Calgary Co-op $4.99 Canadian Cheddar Cheese Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Bestco Food Mart $4.99 $2.50/100 g Cheddar Cheese 200 g Sep 23 – Oct 6, 2026 View flyer
Alnejmah $5.99 MARBLE CHEDDAR CHEESE Oct 1 – Oct 8, 2026 View flyer
FreshCo $5.99 Tre Stelle Cheese Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
FreshCo $5.99 Castello Cheese Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Chalo FreshCo $5.99 Castello Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Chalo FreshCo $5.99 Tre Stelle Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $5.99 $1.50/100 g Cheddar Cheese 400 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $6.99 $1.55/100 g Cheddar Cheese 450 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $6.99 $1.75/100 g Cheddar Cheese 400 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Country Grocer $7.97 Cathedral City Cheddar Oct 2 – Oct 8, 2026 View flyer
Metro $7.99 Cheddar Cheese Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $8.00 CHEESE Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $8.00 Cheddar Cheese Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Chalo FreshCo $8.99 Tre Stelle Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $8.99
$9.99
$4.50/100 g Cheddar Cheese 200 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
FreshCo $8.99 Tre Stelle Cheese Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $10.00 PC Good Cheese Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Browse by province:
Ontario 19 Alberta 16 British Columbia 16 Manitoba 5 Saskatchewan 5 Newfoundland and Labrador 4 New Brunswick 2 Nova Scotia 2 Prince Edward Island 2

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada