Cooking Oil Deals in Canada

Last updated: October 4, 2026
Currently from $3.50
Below avg price Across 3 stores this week  ·  90-day avg: $7.79

We found 5 flyer offers for Cooking Oil across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Dominion $3.50 -55% Wesson Oct 1 – Oct 7, 2026
Super C $3.99 -49% Cooking Oil 1 L Oct 1 – Oct 7, 2026
Coleman's $7.49 -4% Crisco Cooking Oil 1.89 L Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$7.79
All-time low
$0.78
30-day avg
$6.36
$3.50 $0.78 Apr 2026: $3.49 Apr 26 May 2026: $1.29 Jun 2026: $1.97 Jul 2026: $1.99 Jul 26 Aug 2026: $0.78 Sep 2026: $1.49 Oct 2026: $3.50 Oct 26
Based on 170 price records from Canadian flyers since Apr 2026.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Dominion $3.50 Wesson Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Super C $3.99 $0.40/100 ml Cooking Oil 1 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $6.00 Oil Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Super C $6.99 $0.49/100 ml Crisco Cooking Oil 1.42 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Coleman's $7.49 $0.40/100 ml Crisco Cooking Oil 1.89 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Browse by province:
Newfoundland and Labrador 3

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada