Milk prices in Canada are provincially regulated, so the floor price doesn't change — but chains compete on flyer specials that can save $1–$2 on a 4L jug. Expect to pay $5–$7 for a 4L at regular price; flyer deals typically bring it to $4.49–$5.49. Sobeys, Metro and Loblaws banners run milk specials most frequently. No Frills and FreshCo sometimes offer the deepest cuts on 2L and 4L sizes.
We found 10 flyer offers for Milk across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.
Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.
| Store | This week | vs 90d avg | Product / Size | On sale |
|---|---|---|---|---|
BMR
|
$1.50 | -78% | Dairy Pure Milk 1L 1L | Feb 6 – Dec 31, 2026 |
Co-op
|
$2.99 | -57% | Great Value Whole Milk, 1 Gallon 1 Gallon | Jan 15 – Jan 6, 2027 |
Loblaws
|
$4.49 | -35% | Dairyland Milk 2 L | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Coleman's
|
$5.99 | -13% | Dairyland | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Safeway
|
$6.99 | +1% | Dairy | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Familiprix
|
$23.99 | +247% | styleé | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Walmart
|
$40.47 | +485% | Revolutionary Milk | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
| Store | Price | Unit price | Product | Size | On sale | Flyer |
|---|---|---|---|---|---|---|
BMR
|
$1.50 $1.75 |
$0.15/100 ml | Dairy Pure Milk 1L | 1L | Feb 6 – Dec 31, 2026 | View flyer |
Co-op
|
$2.99 $3.49 |
Great Value Whole Milk, 1 Gallon | 1 Gallon | Jan 15 – Jan 6, 2027 | View flyer | |
Co-op
|
$3.99 $4.29 |
$0.40/100 ml | Organic Valley Whole Milk 1L | 1L | Nov 11 – Dec 31, 2028 | View flyer |
Co-op
|
$3.99 $4.49 |
$0.40/100 ml | Organic Valley Whole Milk 1L | 1L | May 18 – Dec 31, 2028 | View flyer |
Loblaws
|
$4.49 | $0.22/100 ml | Dairyland Milk | 2 L | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Coleman's
|
$5.99 | Dairyland | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Co-op
|
$6.99 $7.49 |
Organic Valley Whole Milk Gallon | Gallon | Nov 6 – Dec 31, 2028 | View flyer | |
Safeway
|
$6.99 $8.49 |
Dairy | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Familiprix
|
$23.99 | styleé | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Walmart
|
$40.47 | Revolutionary Milk | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |