Toothpaste Deals in Canada

Last updated: October 4, 2026
Currently from $1.00
Below avg price Across 10 stores this week  ·  90-day avg: $5.57

We found 14 flyer offers for Toothpaste across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Maxi $1.00 -82% Toothpaste Oct 1 – Oct 7, 2026
Food Basics $1.29 -77% Colgate Toothpaste Oct 1 – Oct 7, 2026
Familiprix $1.99 -64% Crest Toothpaste 80 ml Oct 1 – Oct 7, 2026
Safeway $2.99 -46% Colgate Cavity Protection Toothpaste 170 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Roulston's Pharmacy $2.99 -46% Advantage Oct 1 – Oct 7, 2026
Marche Tradition $2.99 -46% Colgate 200 ml Oct 1 – Oct 7, 2026
Rexall Drug Store $3.99 -28% Colgate Total 100 ml Oct 2 – Oct 8, 2026
Jean Coutu Pharmacy $3.99 -28% Colgate Toothpaste 150 ml Oct 1 – Oct 7, 2026
Brunet $4.88 -12% SENSODYNE Oct 1 – Oct 7, 2026
Real Canadian Superstore $8.00 +44% Sensodyne Toothpaste Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$5.57
All-time low
$0.88
30-day avg
$4.31
$5.89 $0.88 Mar 2026: $5.89 Mar 26 Apr 2026: $0.88 May 2026: $0.99 Jun 2026: $1.99 Jun 26 Jul 2026: $0.99 Aug 2026: $1.00 Sep 2026: $1.00 Sep 26 Oct 2026: $1.00 Oct 26
Based on 318 price records from Canadian flyers since Mar 2026.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Maxi $1.00 Toothpaste Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Food Basics $1.29 Colgate Toothpaste Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Familiprix $1.99
$3.49
$2.49/100 ml Crest Toothpaste 80 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Marche Tradition $2.99 $1.50/100 ml Colgate 200 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Roulston's Pharmacy $2.99 Advantage Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $2.99 $1.76/100 g Colgate Cavity Protection Toothpaste 170 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $2.99 Crest Toothpaste Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Marche Tradition $3.49 $1.75/100 ml Colgate 200 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Jean Coutu Pharmacy $3.99
$4.99
$2.66/100 ml Colgate Toothpaste 150 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Rexall Drug Store $3.99 $3.99/100 ml Colgate Total 100 ml Oct 2 – Oct 8, 2026 View flyer
Brunet $4.88 SENSODYNE Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Food Basics $7.99 Sensodyne Toothpaste Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Real Canadian Superstore $8.00 Sensodyne Toothpaste Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Rexall Drug Store $9.99 $13.32/100 ml Sensodyne 75 ml Oct 2 – Oct 8, 2026 View flyer
Browse by province:
Ontario 8 Alberta 5 British Columbia 5 Manitoba 5 Saskatchewan 5 New Brunswick 4 Quebec 3

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada