Wine Deals in Canada

Last updated: October 3, 2026
Currently from $6.99
Below avg price Across 9 stores this week  ·  90-day avg: $602.21

We found 14 flyer offers for Wine across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Alnejmah $6.99 -99% Ararat 720 ml Oct 1 – Oct 8, 2026
Maxi $7.50 -99% White Wine Oct 1 – Oct 7, 2026
Longo’s $7.99 -99% Curato 750 ml Oct 1 – Oct 11, 2026
IGA Extra $9.99 -98% Carpaccio Wine Oct 1 – Oct 7, 2026
Food Basics $11.99 -98% Denavit 2.5 L Oct 1 – Oct 7, 2026
Marché Adonis $23.99 -96% Vino Oct 1 – Oct 7, 2026
Metro $29.99 -95% Bask Oct 1 – Oct 7, 2026
Super C $36.99 -94% HEIN Oct 1 – Oct 7, 2026
Meubles RD $799.99 +33% LAMBERT Sep 28 – Oct 4, 2026

Price History

90-day avg
$602.21
All-time low
$1.00
30-day avg
$696.24
$7.00 $1.00 Apr 2026: $7.00 Apr 26 May 2026: $1.79 Jun 2026: $2.00 Jul 2026: $1.00 Jul 26 Aug 2026: $1.49 Sep 2026: $2.49 Oct 2026: $6.99 Oct 26
Based on 164 price records from Canadian flyers since Apr 2026.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Alnejmah $6.99 $0.97/100 ml Ararat 720 ml Oct 1 – Oct 8, 2026 View flyer
Maxi $7.50 White Wine Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Longo’s $7.99
$8.99
$1.07/100 ml Curato 750 ml Oct 1 – Oct 11, 2026 View flyer
Longo’s $8.99
$9.99
Leneg's Oct 1 – Oct 11, 2026 View flyer
IGA Extra $9.99 Carpaccio Wine Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
IGA Extra $10.99 Pinot Grigio Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
IGA Extra $10.99 Chardonnay Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Food Basics $11.99 $0.48/100 ml Denavit 2.5 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Maxi $11.99 Wine Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Longo’s $14.99 Cattiva Yellow Tail Oct 1 – Oct 11, 2026 View flyer
Marché Adonis $23.99 Vino Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Metro $29.99 Bask Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Super C $36.99 HEIN Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Meubles RD $799.99
$999.99
LAMBERT Sep 28 – Oct 4, 2026 View flyer
Browse by province:
Ontario 6 Quebec 6 New Brunswick 3

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada