Basmati Rice Deals in Canada

Last updated: October 4, 2026
Currently from $3.99
Below avg price Across 9 stores this week  ·  90-day avg: $10.83

We found 10 flyer offers for Basmati Rice across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Chalo FreshCo $3.99 -63% Basmati Rice 2 kg Oct 1 – Oct 7, 2026
Foodland $3.99 -63% Tilda Basmati Rice 2 kg Oct 1 – Oct 7, 2026
Arz Fine Foods $4.99 -54% ARZ Basmati Rice Oct 2 – Oct 8, 2026
IGA Extra $4.99 -54% Riz basmati 250 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Walmart $6.24 -42% Basmati Rice 5 lb Oct 1 – Oct 7, 2026
Dominion $7.99 -26% Basmati Rice 5 lb Oct 1 – Oct 7, 2026
Real Canadian Superstore $8.99 -17% Nida Basmati Rice 2 kg Oct 1 – Oct 7, 2026
Safeway $10.99 +1% Basmati Rice Oct 1 – Oct 7, 2026
Basha Foods International $12.99 +20% Basmati Rice Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$10.83
All-time low
$1.18
30-day avg
$7.56
$3.99 $1.18 Apr 2026: $3.99 Apr 26 May 2026: $1.99 Jun 2026: $1.18 Jul 2026: $1.29 Jul 26 Aug 2026: $1.29 Sep 2026: $1.97 Oct 2026: $3.99 Oct 26
Based on 151 price records from Canadian flyers since Apr 2026.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Foodland $3.99 $0.20/100 g Tilda Basmati Rice 2 kg Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Chalo FreshCo $3.99 $0.20/100 g Basmati Rice 2 kg Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
IGA Extra $4.99 $2.00/100 g Riz basmati 250 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Arz Fine Foods $4.99 ARZ Basmati Rice Oct 2 – Oct 8, 2026 View flyer
Walmart $6.24 $1.25/lb Basmati Rice 5 lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $7.99 $1.60/lb Basmati Rice 5 lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Real Canadian Superstore $8.99 $0.45/100 g Nida Basmati Rice 2 kg Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Chalo FreshCo $8.99 $0.45/100 g Basmati Rice 2 kg Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $10.99 Basmati Rice Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Basha Foods International $12.99 Basmati Rice Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Browse by province:
Ontario 7 Alberta 6 British Columbia 5 Manitoba 3 New Brunswick 3 Newfoundland and Labrador 3 Saskatchewan 3 Nova Scotia 2 Prince Edward Island 2 Quebec 2 Yukon 2

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada