Candy Deals in Canada

Last updated: October 3, 2026
Currently from $0.49
Below avg price Across 15 stores this week  ·  90-day avg: $9.44

We found 42 flyer offers for Candy across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Bianca Amor’s Liquidation Supercentre $0.49 -95% Reese's Candy May 1 – Dec 31, 2026
Maxi $1.00 -89% Mini Eggs 100 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Familiprix $1.79 -81% Smarties Oct 1 – Oct 7, 2026
IGA Extra $1.89 -80% Premio Oct 1 – Oct 7, 2026
Walmart $1.97 -79% Candy Corn Oct 1 – Oct 7, 2026
Roulston's Pharmacy $2.00 -79% Jolly Rancher 120 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Wholesale Club $2.00 -79% LIFESAVERS 16 pieces Oct 1 – Oct 21, 2026
Real Canadian Superstore $2.29 -76% Big Foot Oct 1 – Oct 7, 2026
Sobeys $2.85 -70% Swizzels Matlow Oct 1 – Oct 7, 2026
Giant Tiger $2.97 -69% Hallen's Sep 30 – Oct 6, 2026
Country Grocer $3.97 -58% Smartsweets Oct 2 – Oct 8, 2026
Farm Boy $3.99 -58% Gummy Fruit Puffs Oct 1 – Oct 7, 2026
Food Basics $4.49 -52% Sour Patch Oct 1 – Oct 7, 2026
Marche Tradition $10.00 +6% Lollipop Oct 1 – Oct 7, 2026
No Frills $10.99 +16% Candy Corn 50 pieces Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$9.44
All-time low
$0.49
30-day avg
$10.06
$2.99 $0.49 Mar 2026: $2.99 Mar 26 Apr 2026: $0.99 May 2026: $0.49 Jun 2026: $0.99 Jun 26 Jul 2026: $0.99 Aug 2026: $0.97 Sep 2026: $0.99 Sep 26 Oct 2026: $1.00 Oct 26
Based on 625 price records from Canadian flyers since Mar 2026.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Bianca Amor’s Liquidation Supercentre $0.49 Reese's Candy May 1 – Dec 31, 2026 View flyer
Bianca Amor’s Liquidation Supercentre $0.99 Hershey's Kisses May 1 – Dec 31, 2026 View flyer
Bianca Amor’s Liquidation Supercentre $0.99 $1.40/100 g Reese's 2.5oz 2.5 oz May 1 – Dec 31, 2026 View flyer
Bianca Amor’s Liquidation Supercentre $0.99 $2.25/100 g Hershey's 1.55oz 1.55 oz May 1 – Dec 31, 2026 View flyer
Maxi $1.00 $1.00/100 g Mini Eggs 100 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Bianca Amor’s Liquidation Supercentre $1.49 Krackle May 1 – Dec 31, 2026 View flyer
Bianca Amor’s Liquidation Supercentre $1.49 $0.12/unit Nerds 12 Count 12 Count May 1 – Dec 31, 2026 View flyer
Bianca Amor’s Liquidation Supercentre $1.49 $2.98/100 g Smart Sweets Sour Gummy Bears 50g 50 g May 1 – Dec 31, 2026 View flyer
Familiprix $1.79 Smarties Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
IGA Extra $1.89 Premio Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Walmart $1.97 Candy Corn Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Bianca Amor’s Liquidation Supercentre $1.99 Peanut Butter M&Ms May 1 – Dec 31, 2026 View flyer
Bianca Amor’s Liquidation Supercentre $1.99 Gummy Rounds May 1 – Dec 31, 2026 View flyer
Bianca Amor’s Liquidation Supercentre $1.99 $2.01/100 g Nerds 3.5oz 3.5 oz May 1 – Dec 31, 2026 View flyer
Bianca Amor’s Liquidation Supercentre $1.99
$2.99
$4.42/100 g Smart Sweets Sweet Chews 45g 45 g May 1 – Dec 31, 2026 View flyer
Bianca Amor’s Liquidation Supercentre $1.99 Jelly Belly Bean Boozled May 1 – Dec 31, 2026 View flyer
Bianca Amor’s Liquidation Supercentre $1.99 Gummy Ropes May 1 – Dec 31, 2026 View flyer
Wholesale Club $2.00 $0.13/unit LIFESAVERS 16 pieces Oct 1 – Oct 21, 2026 View flyer
Roulston's Pharmacy $2.00 $1.67/100 g Jolly Rancher 120 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Roulston's Pharmacy $2.00 $1.18/100 g Sour Patch Kids 170 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Real Canadian Superstore $2.29 Big Foot Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Bianca Amor’s Liquidation Supercentre $2.49 Haribo Goldbears May 1 – Dec 31, 2026 View flyer
IGA Extra $2.79 Beloy Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Wholesale Club $2.79 Halls Oct 1 – Oct 21, 2026 View flyer
Sobeys $2.85 Swizzels Matlow Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Giant Tiger $2.97 Hallen's Sep 30 – Oct 6, 2026 View flyer
Familiprix $2.99 Jolly Rancher Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Wholesale Club $2.99 Sour Patch Kids Oct 1 – Oct 21, 2026 View flyer
Bianca Amor’s Liquidation Supercentre $2.99 Twizzlers May 1 – Dec 31, 2026 View flyer
Walmart $3.00 Halloween Candy Oct 1 – Oct 31, 2026 View flyer
Wholesale Club $3.79 Maynards Oct 1 – Oct 21, 2026 View flyer
Country Grocer $3.97 Smartsweets Oct 2 – Oct 8, 2026 View flyer
IGA Extra $3.99 Topical Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Farm Boy $3.99 Gummy Fruit Puffs Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Food Basics $4.49 Sour Patch Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Marche Tradition $10.00 Lollipop Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $10.99 $0.22/unit Candy Corn 50 pieces Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Walmart $12.97 Halloween Candy Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Walmart $12.97 Halloween Candy Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $16.99 $0.17/unit Nerds 100 pieces Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Wholesale Club $16.99 Maynards Oct 1 – Oct 21, 2026 View flyer
Walmart $19.98 Halloween Candy Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Browse by province:
Alberta 30 British Columbia 30 Manitoba 30 Saskatchewan 30 New Brunswick 19 Ontario 17 Nova Scotia 14 Newfoundland and Labrador 13 Quebec 12 Prince Edward Island 8 Yukon 6 Northwest Territories 5

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada