Laundry Detergent Deals in Canada

Last updated: October 1, 2026
Currently from $1.49
Below avg price Across 17 stores this week  ·  90-day avg: $22.23

We found 25 flyer offers for Laundry Detergent across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Roulston's Pharmacy $1.49 -93% Laundry Detergent 1 L Oct 1 – Oct 7, 2026
FreshCo $2.99 -87% Purex Laundry Detergent 1.47 L Oct 1 – Oct 7, 2026
Maxi $4.50 -80% Detergent Oct 1 – Oct 7, 2026
Dominion $5.00 -78% Laundry Detergent Oct 1 – Oct 7, 2026
Pharmasave $5.49 -75% Purex Sep 25 – Oct 8, 2026
Rexall Drug Store $6.49
Upcoming
-71% Tide Pods 16 pieces Oct 2 – Oct 8, 2026
Co-op $8.99 -60% Tide Liquid Laundry Detergent 3L 3L Nov 6 – Dec 31, 2028
IGA Extra $9.99 -55% Attitude Laundry Detergent Oct 1 – Oct 7, 2026
No Frills $9.99 -55% Laundry Detergent 64 loads Oct 1 – Oct 7, 2026
Wholesale Club $10.99 -51% No Name Liquid Laundry Detergent Oct 1 – Oct 21, 2026
Brunet $11.99 -46% Tide Laundry Detergent 1.18 L Oct 1 – Oct 7, 2026
Sobeys $11.99 -46% Woolite Oct 1 – Oct 7, 2026
Food Basics $12.99 -42% Tide Laundry Detergent Oct 1 – Oct 7, 2026
Valu Mart $14.99 -33% Laundry Detergent Oct 1 – Oct 7, 2026
Chalo FreshCo $17.99 -19% Tide Laundry Detergent 4.43 kg Oct 1 – Oct 7, 2026
Calgary Co-op $19.99 -10% Purex Oct 1 – Oct 7, 2026
Your Independent Grocer $19.99 -10% Tide Laundry Detergent Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$22.23
All-time low
$1.00
30-day avg
$10.78
$12.99 $1.00 Mar 2026: $12.99 Mar 26 Apr 2026: $2.99 May 2026: $1.00 Jun 2026: $2.00 Jun 26 Jul 2026: $2.12 Aug 2026: $1.88 Sep 2026: $2.25 Sep 26 Oct 2026: $1.49 Oct 26
Based on 619 price records from Canadian flyers since May 2024.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Roulston's Pharmacy $1.49 $0.15/100 ml Laundry Detergent 1 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
FreshCo $2.99 $0.20/100 ml Purex Laundry Detergent 1.47 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Maxi $4.50 Detergent Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $5.00 Laundry Detergent Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Pharmasave $5.49 Purex Sep 25 – Oct 8, 2026 View flyer
Dominion $5.50 Laundry Detergent Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Co-op $8.99
$10.99
$0.30/100 ml Tide Liquid Laundry Detergent 3L 3L Nov 6 – Dec 31, 2028 View flyer
Pharmasave $8.99 Tide Sep 25 – Oct 8, 2026 View flyer
Co-op $8.99
$9.99
Tide Liquid Laundry Detergent 64 Loads 64 Loads May 16 – Dec 31, 2028 View flyer
No Frills $9.99 Laundry Detergent 64 loads Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
IGA Extra $9.99 Attitude Laundry Detergent Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $10.99 Laundry Detergent Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Wholesale Club $10.99 No Name Liquid Laundry Detergent Oct 1 – Oct 21, 2026 View flyer
Sobeys $11.99 Woolite Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Brunet $11.99 $1.02/100 ml Tide Laundry Detergent 1.18 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $12.99 Tide Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Food Basics $12.99 Tide Laundry Detergent Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Valu Mart $14.99
$16.29
Laundry Detergent Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $14.99
$17.99
Tide Liquid Laundry Detergent Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Maxi $15.00 Laundry Detergent Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Chalo FreshCo $17.99 $0.41/100 g Tide Laundry Detergent 4.43 kg Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Your Independent Grocer $19.99 Tide Laundry Detergent Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Calgary Co-op $19.99 Purex Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Rexall Drug Store $6.49 $0.41/unit Tide Pods 16 pieces Oct 2 – Oct 8, 2026
Upcoming
View flyer
Rexall Drug Store $7.99 $0.18/100 ml Purex Laundry Detergent 4.43 L Oct 2 – Oct 8, 2026
Upcoming
View flyer
Browse by province:
Ontario 14 Alberta 13 Newfoundland and Labrador 13 British Columbia 12 New Brunswick 11 Saskatchewan 11 Manitoba 10 Nova Scotia 10 Prince Edward Island 9 Quebec 4 Northwest Territories 3 Yukon 2

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada