Olive Oil Deals in Canada

Last updated: October 2, 2026
Currently from $2.97
Below avg price Across 10 stores this week  ·  90-day avg: $15.59

We found 19 flyer offers for Olive Oil across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Valu Mart $2.97 -81% Olive Oil Oct 1 – Oct 7, 2026
No Frills $5.00 -68% Olive Oil 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026
Dominion $5.00 -68% Extra Virgin Olive Oil Oct 1 – Oct 7, 2026
Loblaws $5.99 -62% Olive Oil 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026
Sobeys $7.99 -49% Bertolli Olive Oil 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026
Chalo FreshCo $8.99 -42% Olive Oil Oct 1 – Oct 7, 2026
BMR $9.99 -36% Golden Harvest Olive Oil 750ml 750ml Feb 6 – Dec 31, 2026
Bonanza Lalumière $9.99 -36% Olive Oil 1 L Sep 30 – Oct 6, 2026
FreshCo $9.99 -36% Olive Oil 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026
Co-op $12.99 -17% Kirkland Signature Organic Extra Virgin Olive Oil 1L 1L Nov 6 – Dec 31, 2028

Price History

90-day avg
$15.59
All-time low
$1.69
30-day avg
$20.20
$9.99 $1.69 Feb 2026: $9.99 Feb 26 Apr 2026: $5.68 May 2026: $2.99 Jun 2026: $1.99 Jun 26 Jul 2026: $2.47 Aug 2026: $2.00 Sep 2026: $1.69 Sep 26 Oct 2026: $2.97 Oct 26
Based on 358 price records from Canadian flyers since Nov 2024.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Valu Mart $2.97 Olive Oil Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $5.00 Extra Virgin Olive Oil Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $5.00 $1.00/100 ml Olive Oil 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $5.99 $1.20/100 ml Olive Oil 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $5.99 $1.20/100 ml FILIPPO BERIO 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $5.99
$7.99
$1.20/100 ml Filippo Berio Olive Oil 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $6.99 $1.40/100 ml Filippo Berio Olive Oil 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $7.99 $1.60/100 ml Bertolli Olive Oil 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $8.99 $1.80/100 ml Filippo Berio Olive Oil 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Chalo FreshCo $8.99 Olive Oil Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $9.99 $2.00/100 ml Olive Oil 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $9.99 $2.00/100 ml Filippo Berio Olive Oil 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $9.99 $2.00/100 ml Filippo Berio 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $9.99 $2.00/100 ml Filippo Berio Olive Oil 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
FreshCo $9.99 $2.00/100 ml Olive Oil 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Chalo FreshCo $9.99 $2.00/100 ml Olive Oil 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Bonanza Lalumière $9.99 $1.00/100 ml Olive Oil 1 L Sep 30 – Oct 6, 2026 View flyer
BMR $9.99
$10.99
$1.33/100 ml Golden Harvest Olive Oil 750ml 750ml Feb 6 – Dec 31, 2026 View flyer
Co-op $12.99
$15.99
$1.30/100 ml Kirkland Signature Organic Extra Virgin Olive Oil 1L 1L Nov 6 – Dec 31, 2028 View flyer
Browse by province:
Ontario 17 Alberta 15 British Columbia 15 Manitoba 4 New Brunswick 4 Newfoundland and Labrador 4 Nova Scotia 4 Saskatchewan 4 Prince Edward Island 3 Quebec 3

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada