Rice Deals in Canada

Last updated: October 2, 2026
Currently from $1.36
Below avg price Across 16 stores this week  ·  90-day avg: $10.48

We found 22 flyer offers for Rice across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Walmart $1.36 -87% Rice Oct 1 – Oct 7, 2026
No Frills $1.99 -81% Uncle Ben's Rice Oct 1 – Oct 7, 2026
Bianca Amor’s Liquidation Supercentre $1.99 -81% Minut Rice May 1 – Dec 31, 2026
Loblaws $1.99 -81% Uncle Ben's Grain Oct 1 – Oct 7, 2026
Sobeys $2.49 -76% Nida Rice 1 kg Oct 1 – Oct 7, 2026
Super C $2.79 -73% Ben's Original Oct 1 – Oct 7, 2026
Marché Fu Tai $2.98 -72% Rice Oct 2 – Oct 8, 2026
Coleman's $3.49 -67% Aylen Rice Oct 1 – Oct 7, 2026
Marché Shengtai $3.99 -62% Riz Gout Sep 25 – Oct 2, 2026
IGA Extra $4.99 -52% Riz Oct 1 – Oct 7, 2026
Dominion $7.99 -24% Basmati Rice 5 lb Oct 1 – Oct 7, 2026
Real Canadian Superstore $8.00 -24% Rice 5 lb Oct 1 – Oct 7, 2026
Al Premium Food Mart $8.99 -14% Rice Oct 1 – Oct 11, 2026
Wholesale Club $9.99 -5% Sona Masoori Rice Oct 1 – Oct 21, 2026
Bestco Food Mart $19.99 +91% Rice 10 kg Oct 1 – Oct 7, 2026
Centra Food Market $31.00 +196% Rice 5 kg Oct 1 – Oct 31, 2026

Price History

90-day avg
$10.48
All-time low
$1.00
30-day avg
$13.10
$3.99 $1.00 Mar 2026: $3.99 Mar 26 Apr 2026: $1.99 May 2026: $1.00 Jun 2026: $1.00 Jun 26 Jul 2026: $1.00 Aug 2026: $1.29 Sep 2026: $1.00 Sep 26 Oct 2026: $1.36 Oct 26
Based on 611 price records from Canadian flyers since Mar 2026.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Walmart $1.36 Rice Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $1.99 Uncle Ben's Grain Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Bianca Amor’s Liquidation Supercentre $1.99
$2.49
Minut Rice May 1 – Dec 31, 2026 View flyer
No Frills $1.99 Uncle Ben's Rice Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $1.99 $0.10/100 g Rice 2 kg Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $2.49 $0.25/100 g Nida Rice 1 kg Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Super C $2.79 Ben's Original Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Marché Fu Tai $2.98
$3.98
Rice Oct 2 – Oct 8, 2026 View flyer
Walmart $2.98 Minute Rice Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $2.99
$3.99
Uncle Ben's Rice Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Coleman's $3.49 Aylen Rice Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Marché Shengtai $3.99 Riz Gout Sep 25 – Oct 2, 2026 View flyer
No Frills $4.00 Rice Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
IGA Extra $4.99 Riz Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $7.99
$9.99
$1.60/lb Basmati Rice 5 lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Real Canadian Superstore $8.00 $1.60/lb Rice 5 lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Al Premium Food Mart $8.99 Rice Oct 1 – Oct 11, 2026 View flyer
Real Canadian Superstore $9.97 Minute Rice Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Wholesale Club $9.99 Sona Masoori Rice Oct 1 – Oct 21, 2026 View flyer
Al Premium Food Mart $9.99 $0.50/100 g Jasmine Rice 2 kg Sep 1 – Oct 2, 2026 View flyer
Bestco Food Mart $19.99 $0.20/100 g Rice 10 kg Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Centra Food Market $31.00 $0.62/100 g Rice 5 kg Oct 1 – Oct 31, 2026 View flyer
Browse by province:
Ontario 15 Alberta 12 British Columbia 12 Manitoba 10 Saskatchewan 10 Newfoundland and Labrador 9 New Brunswick 8 Nova Scotia 7 Prince Edward Island 6 Yukon 4 Quebec 3 Northwest Territories 2

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada