Sweet Potatoes Deals in Canada

Last updated: October 3, 2026
Currently from $0.69
Below avg price Across 10 stores this week  ·  90-day avg: $7.74

We found 23 flyer offers for Sweet Potatoes across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
FreshCo $0.69 -91% Sweet Potatoes per lb Oct 1 – Oct 7, 2026
Chalo FreshCo $0.69 -91% Sweet Potatoes per lb Oct 1 – Oct 7, 2026
Sobeys $0.77 -90% Sweet Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026
Valu Mart $0.89 -89% sweet potatoes per lb Oct 1 – Oct 7, 2026
Co-op $0.99 -87% Sweet Potatoes per lb Oct 1 – Oct 7, 2026
Real Canadian Superstore $0.99 -87% Sweet Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026
Fortinos $1.49 -81% PC Sweet Potatoes 2 lb Oct 1 – Oct 7, 2026
Walmart $1.67 -78% Sweet Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026
Longo’s $2.00 -74% Pronto Eats Sweet Potatoes Oct 1 – Oct 11, 2026
Food Basics $2.49 -68% Sweet Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$7.74
All-time low
$0.49
30-day avg
$3.41
$0.88 $0.49 Apr 2026: $0.88 Apr 26 May 2026: $0.49 Jun 2026: $0.69 Jul 2026: $0.69 Jul 26 Aug 2026: $0.79 Sep 2026: $0.69 Oct 2026: $0.69 Oct 26
Based on 145 price records from Canadian flyers since Apr 2026.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Chalo FreshCo $0.69 $0.69/lb Sweet Potatoes per lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
FreshCo $0.69 $0.69/lb Sweet Potatoes per lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $0.77 Sweet Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Valu Mart $0.89 $0.89/lb sweet potatoes per lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $0.99 $0.99/lb Sweet Potatoes per lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Real Canadian Superstore $0.99 Sweet Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Co-op $0.99 $0.99/lb Sweet Potatoes per lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
FreshCo $0.99 $0.99/lb Sweet Potatoes per lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $0.99 Sweet Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Chalo FreshCo $1.29 $1.29/lb Sweet Potatoes 1 lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Fortinos $1.49 $0.75/lb PC Sweet Potatoes 2 lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Fortinos $1.49 $1.49/lb PC Sweet Potatoes per lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Walmart $1.67 Sweet Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $1.99 Sweet Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Fortinos $1.99 PC® Sweet Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Fortinos $1.99 $1.99/lb PC Sweet Potatoes per lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Fortinos $1.99 $1.00/lb PC Sweet Potatoes 2 lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Fortinos $1.99 $1.99/lb PC® Sweet Potatoes per lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Longo’s $2.00
$19.08
Pronto Eats Sweet Potatoes Oct 1 – Oct 11, 2026 View flyer
Food Basics $2.49 Sweet Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Walmart $3.00 Sweet Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Walmart $4.78 Fresh Sweet Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Walmart $4.97 $0.63/100 g Great Value Sweet Potatoes 28 oz Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Browse by province:
Ontario 23 Alberta 14 British Columbia 14 Manitoba 12 Saskatchewan 12 New Brunswick 9 Newfoundland and Labrador 9 Nova Scotia 9 Prince Edward Island 9 Northwest Territories 5 Quebec 5 Yukon 5

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada