Vegetable Oil Deals in Canada

Last updated: October 4, 2026
Currently from $2.49
Below avg price Across 7 stores this week  ·  90-day avg: $21.98

We found 9 flyer offers for Vegetable Oil across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Central Fresh Market $2.49 -89% Vegetable Oil 48 oz Oct 1 – Oct 8, 2026
No Frills $3.75 -83% Crisco Vegetable Oil 1.36 L Oct 1 – Oct 7, 2026
Bestco Food Mart $3.99 -82% Vegetable Oil 1 L Oct 1 – Oct 13, 2026
Centra Food Market $4.99 -77% Vegetable Oil 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026
Food Basics $4.99 -77% Vegetable Oil 2.5 L Oct 1 – Oct 7, 2026
Sobeys $4.99 -77% Vegetable Oil Oct 1 – Oct 7, 2026
Dominion $6.00 -73% Vegetable Oil Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$21.98
All-time low
$1.09
30-day avg
$64.19
$3.97 $1.09 Apr 2026: $3.97 Apr 26 May 2026: $2.97 Jun 2026: $1.87 Jul 2026: $1.09 Jul 26 Aug 2026: $2.49 Sep 2026: $2.98 Oct 2026: $2.49 Oct 26
Based on 189 price records from Canadian flyers since Apr 2026.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Central Fresh Market $2.49 $0.18/100 g Vegetable Oil 48 oz Oct 1 – Oct 8, 2026 View flyer
No Frills $3.75 $0.28/100 ml Crisco Vegetable Oil 1.36 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Bestco Food Mart $3.99 $0.40/100 ml Vegetable Oil 1 L Oct 1 – Oct 13, 2026 View flyer
Sobeys $4.99 Vegetable Oil Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Food Basics $4.99 $0.20/100 ml Vegetable Oil 2.5 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Centra Food Market $4.99 $1.00/100 ml Vegetable Oil 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $5.00 $0.50/100 ml Vegetable Oil 1 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $5.25 $0.28/100 ml Vegetable Oil 1.89 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $6.00
$7.50
Vegetable Oil Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Browse by province:
Ontario 8 Newfoundland and Labrador 5 Alberta 4 British Columbia 4 Manitoba 4 New Brunswick 4 Nova Scotia 4 Prince Edward Island 4 Saskatchewan 4

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada