Blueberries Deals in Canada

Last updated: October 4, 2026
Currently from $2.49
Below avg price Across 8 stores this week  ·  90-day avg: $5.12

We found 10 flyer offers for Blueberries across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
No Frills $2.49 -51% Blueberries Oct 1 – Oct 7, 2026
Safeway $2.99 -42% Fresh Blueberries 6 oz Oct 1 – Oct 7, 2026
Marche Tradition $2.99 -42% Blueberries 100 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Mayrand $2.99 -42% Blueberries Sep 30 – Oct 6, 2026
FreshCo $4.99 -3% Blueberries 125 g Oct 1 – Oct 7, 2026
IGA Extra $4.99 -3% Blueberries 250 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Valu Mart $5.00 -2% blueberries per lb Oct 1 – Oct 7, 2026
Urban Fare $7.99 +56% Blueberries per lb Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$5.12
All-time low
$0.94
30-day avg
$4.80
$2.49 $0.94 Apr 2026: $2.00 Apr 26 May 2026: $1.99 Jun 2026: $1.98 Jul 2026: $0.94 Jul 26 Aug 2026: $1.69 Sep 2026: $1.99 Oct 2026: $2.49 Oct 26
Based on 505 price records from Canadian flyers since Apr 2026.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
No Frills $2.49 Blueberries Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Mayrand $2.99 Blueberries Sep 30 – Oct 6, 2026 View flyer
Marche Tradition $2.99 $2.99/100 g Blueberries 100 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $2.99 $1.76/100 g Fresh Blueberries 6 oz Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
IGA Extra $4.99 $2.00/100 g Blueberries 250 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
FreshCo $4.99 $3.99/100 g Blueberries 125 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Valu Mart $5.00 $5.00/lb blueberries per lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Marche Tradition $5.99 $5.99/100 g Blueberries 100 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $5.99 $4.79/100 g Blueberries 125 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Urban Fare $7.99 $7.99/lb Blueberries per lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Browse by province:
Ontario 5 Alberta 4 British Columbia 4 Manitoba 4 Saskatchewan 4 New Brunswick 2 Quebec 2

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada