Butter Deals in Canada

Last updated: October 2, 2026
Currently from $2.19
Below avg price Across 16 stores this week  ·  90-day avg: $10.25

Butter is one of the most price-sensitive staples in Canadian grocery shopping. A 454g block typically costs $5–$8 at major chains, but sale prices regularly drop to $3.99–$4.49 — especially at No Frills, Food Basics and FreshCo. Prices tend to spike around the holidays (November–December) when baking demand rises. Store-brand butter is usually $1–$2 cheaper than name brands like Lactantia or Gay Lea with little quality difference for everyday cooking.

We found 28 flyer offers for Butter across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Maxi $2.19 -79% Butter Oct 1 – Oct 7, 2026
Co-op $2.39 -77% Land O'Lakes Salted Butter 200g 200g May 18 – Dec 31, 2028
Staples $2.80 -73% Country Life Organic Butter 250g 250g Oct 28 – Dec 31, 2026
Foodland $2.99 -71% Butter Oct 1 – Oct 7, 2026
Chalo FreshCo $2.99 -71% Butter 454 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Dominion $3.50 -66% Butter 454 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Walmart $3.96 -61% Great Value Butter 1 lb Oct 1 – Oct 7, 2026
Giant Tiger $3.99 -61% Creamery Butter Sep 30 – Oct 6, 2026
Butcher Boys $3.99 -61% Butter 500 g Oct 2 – Oct 2, 2026
Country Grocer $4.94 -52% Country Grocer Butter 454 g Oct 2 – Oct 8, 2026
Wholesale Club $4.99 -51% Butter Oct 1 – Oct 21, 2026
Sobeys $4.99 -51% Butter 454 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Loblaws $4.99 -51% Lactantia Butter 454 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Discovery Foods $5.99 -42% Dairyland Selected Butter Sep 27 – Oct 3, 2026
No Frills $6.00 -41% Arla Oct 1 – Oct 7, 2026
Safeway $6.99 -32% Earth Balance Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$10.25
All-time low
$0.69
30-day avg
$7.74
$2.80 $0.69 Oct 2025: $2.80 Oct 25 Apr 2026: $1.00 May 2026: $1.00 Jun 2026: $1.79 Jun 26 Jul 2026: $1.49 Aug 2026: $0.69 Sep 2026: $1.50 Sep 26 Oct 2026: $2.19 Oct 26
Based on 330 price records from Canadian flyers since Nov 2019.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Maxi $2.19 Butter Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Co-op $2.39
$2.89
$1.20/100 g Land O'Lakes Salted Butter 200g 200g May 18 – Dec 31, 2028 View flyer
Staples $2.80
$3.10
$1.12/100 g Country Life Organic Butter 250g 250g Oct 28 – Dec 31, 2026 View flyer
Chalo FreshCo $2.99 $0.66/100 g Butter 454 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Foodland $2.99 Butter Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Chalo FreshCo $3.39 $0.75/100 g Butter 454 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Co-op $3.49
$3.99
$1.54/100 g Kerrygold Pure Irish Butter 8oz 8oz Nov 21 – Dec 31, 2028 View flyer
Dominion $3.50 $0.77/100 g Butter 454 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Co-op $3.50
$4.00
$1.54/100 g Land O'Lakes Butter with Olive Oil and Sea Salt 227g 227g May 16 – Dec 31, 2028 View flyer
Walmart $3.96 $3.96/lb Great Value Butter 1 lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Walmart $3.98 $1.59/100 g Lactantia Original 250 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Co-op $3.99
$4.29
$1.76/100 g Kerrygold Pure Irish Butter, 8 oz 8 oz Nov 12 – Dec 31, 2028 View flyer
Butcher Boys $3.99 $0.80/100 g Butter 500 g Oct 2 – Oct 2, 2026 View flyer
Giant Tiger $3.99 Creamery Butter Sep 30 – Oct 6, 2026 View flyer
Co-op $3.99
$4.49
$0.89/100 g Land O Lakes Unsalted Butter 450g Nov 9 – Dec 31, 2028 View flyer
Co-op $4.00
$4.50
$1.76/100 g Kerrygold Salted Irish Butter 227g 227g May 13 – Dec 31, 2028 View flyer
Dominion $4.49 $0.99/100 g No Name Butter 454 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Co-op $4.49
$4.99
$4.49/lb Land O Lakes Unsalted Butter 1 lb 1 lb May 12 – Dec 31, 2028 View flyer
Co-op $4.50
$4.99
$1.80/100 g Lurpak Salted Butter 250g 250g May 12 – Dec 31, 2028 View flyer
Country Grocer $4.94
$5.49
$1.09/100 g Country Grocer Butter 454 g Oct 2 – Oct 8, 2026 View flyer
Loblaws $4.99 $1.10/100 g Lactantia Butter 454 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $4.99 $1.10/100 g Butter 454 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Wholesale Club $4.99 Butter Oct 1 – Oct 21, 2026 View flyer
Discovery Foods $5.99 Dairyland Selected Butter Sep 27 – Oct 3, 2026 View flyer
Co-op $5.99
$6.49
$1.32/100 g Land O'Lakes Salted Butter 454g 454g Nov 6 – Dec 31, 2028 View flyer
No Frills $6.00 Arla Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $6.99 Earth Balance Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Co-op $7.89
$8.49
$7.89/lb Kirkland Signature Organic Salted Butter 1lb 1lb May 12 – Dec 31, 2028 View flyer
Browse by province:
British Columbia 23 Ontario 22 Alberta 21 Manitoba 18 New Brunswick 18 Newfoundland and Labrador 18 Nova Scotia 18 Saskatchewan 18 Prince Edward Island 16 Northwest Territories 13 Quebec 5 Yukon 2

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada