Dish Soap Deals in Canada

Last updated: October 3, 2026
Currently from $1.29
Below avg price Across 12 stores this week  ·  90-day avg: $4.43

We found 18 flyer offers for Dish Soap across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
No Frills $1.29 -71% Dish Soap Oct 1 – Oct 7, 2026
Bidgood's Supermarket $1.99 -55% Dish Soap Oct 1 – Oct 31, 2026
Real Canadian Superstore $1.99 -55% Dawn Dish Soap 532 ml Oct 1 – Oct 7, 2026
Sobeys $2.49 -44% Dish Soap Oct 1 – Oct 7, 2026
Wholesale Club $2.60 -41% Dawn Oct 1 – Oct 21, 2026
Dominion $2.97 -33% Dish Soap Oct 1 – Oct 7, 2026
Brunet $2.99 -32% Dawn Dish Soap 532 ml Oct 1 – Oct 7, 2026
Food Basics $3.39 -23% Dawn Dish Soap Oct 1 – Oct 7, 2026
Safeway $3.49 -21% Dawn Dish Soap 532 mL Oct 1 – Oct 7, 2026
FreshCo $3.99 -10% Dawn Ultra Dish Soap 532 ml Oct 1 – Oct 7, 2026
Rexall Drug Store $3.99 -10% Dawn Dish Soap 532 ml Oct 2 – Oct 8, 2026
Loblaws $4.99 +13% Dawn Dish Soap Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$4.43
All-time low
$0.97
30-day avg
$4.34
$1.99 $0.97 Apr 2026: $1.97 Apr 26 May 2026: $1.49 Jun 2026: $1.99 Jul 2026: $1.00 Jul 26 Aug 2026: $0.97 Sep 2026: $1.50 Oct 2026: $1.29 Oct 26
Based on 363 price records from Canadian flyers since Apr 2026.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
No Frills $1.29 Dish Soap Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Real Canadian Superstore $1.99 $0.37/100 ml Dawn Dish Soap 532 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Bidgood's Supermarket $1.99 Dish Soap Oct 1 – Oct 31, 2026 View flyer
Sobeys $2.49 Dish Soap Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $2.59 $0.49/100 ml Dawn Dish Soap 532 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Wholesale Club $2.60 Dawn Oct 1 – Oct 21, 2026 View flyer
Dominion $2.97 Dish Soap Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Brunet $2.99 $0.56/100 ml Dawn Dish Soap 532 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $2.99 $0.40/100 ml Dawn Dish Soap 739 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Food Basics $3.39 Dawn Dish Soap Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $3.49 $0.66/100 ml Dawn Dish Soap 532 mL Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Rexall Drug Store $3.99 $0.75/100 ml Dawn Dish Soap 532 ml Oct 2 – Oct 8, 2026 View flyer
FreshCo $3.99
$5.49
$0.75/100 ml Dawn Ultra Dish Soap 532 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $4.99 Dawn Dish Soap Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $4.99
$5.99
$0.94/100 ml Dawn Dish Soap 532 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $5.99
$6.99
$0.80/100 ml Dawn Ultra Dish Soap 750 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $8.00 Dish Soap Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $11.00 Dawn Dish Soap Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Browse by province:
Ontario 15 Alberta 14 British Columbia 14 Manitoba 12 Saskatchewan 12 Newfoundland and Labrador 9 New Brunswick 8 Nova Scotia 7 Prince Edward Island 6

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada