Ketchup Deals in Canada

Last updated: October 1, 2026
Currently from $1.50
Below avg price Across 14 stores this week  ·  90-day avg: $3.96

We found 25 flyer offers for Ketchup across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Staples $1.50 -62% Heinz Tomato Ketchup 250ml 250ml Oct 28 – Dec 31, 2026
Wholesale Club $1.79 -55% Heinz Tomato Ketchup 500ml 500 ml Oct 1 – Oct 21, 2026
Co-op $2.00 -49% Heinz Ketchup 450ml 450ml May 13 – Dec 31, 2028
Loblaws $2.49 -37% Ketchup 750 ml Oct 1 – Oct 7, 2026
No Frills $2.75 -31% Ketchup Oct 1 – Oct 7, 2026
Sobeys $2.99 -24% Heinz Ketchup 750 ml Oct 1 – Oct 7, 2026
Marche Tradition $2.99 -24% Ketchup Oct 1 – Oct 7, 2026
Chalo FreshCo $2.99 -24% Hunt's Squeeze Ketchup 700 ml Oct 1 – Oct 7, 2026
Marche Bonichoix $2.99 -24% Compliments Ketchup 1 L Oct 1 – Oct 7, 2026
Real Canadian Superstore $3.00 -24% Ketchup Oct 1 – Oct 7, 2026
Walmart $3.12 -21% Heinz Ketchup Oct 1 – Oct 7, 2026
IGA Extra $3.49 -12% Ketchup 750 ml Oct 1 – Oct 7, 2026
Maxi $3.49 -12% Heinz Ketchup 750 ml Oct 1 – Oct 7, 2026
FreshCo $6.99 +77% Heinz Ketchup 225 ml Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$3.96
All-time low
$1.00
30-day avg
$3.77
$2.00 $1.00 Oct 2025: $1.50 Oct 25 Apr 2026: $2.00 May 2026: $1.79 Jun 2026: $1.00 Jun 26 Jul 2026: $1.00 Aug 2026: $1.88 Sep 2026: $1.00 Sep 26 Oct 2026: $1.79 Oct 26
Based on 538 price records from Canadian flyers since Nov 2020.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Staples $1.50
$1.80
$0.60/100 ml Heinz Tomato Ketchup 250ml 250ml Oct 28 – Dec 31, 2026 View flyer
Wholesale Club $1.79
$2.29
$0.36/100 ml Heinz Tomato Ketchup 500ml 500 ml Oct 1 – Oct 21, 2026 View flyer
Co-op $2.00
$2.50
$0.44/100 ml Heinz Ketchup 450ml 450ml May 13 – Dec 31, 2028 View flyer
Co-op $2.00
$2.20
$0.50/100 ml Heinz Tomato Ketchup 400ml 400ml May 16 – Dec 31, 2028 View flyer
Co-op $2.00 Co-op Gold Ketchup Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $2.49 $0.33/100 ml Ketchup 750 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Co-op $2.50
$3.00
$0.28/100 g Heinz Tomato Ketchup 32oz 32oz May 16 – Dec 31, 2028 View flyer
No Frills $2.75 Ketchup Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Marche Bonichoix $2.99 $0.30/100 ml Compliments Ketchup 1 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Chalo FreshCo $2.99 $0.43/100 ml Hunt's Squeeze Ketchup 700 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Marche Tradition $2.99 Ketchup Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $2.99 $0.40/100 ml Heinz Ketchup 750 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Real Canadian Superstore $3.00 Ketchup Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Co-op $3.00 Heinz Ketchup Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Walmart $3.12 Heinz Ketchup Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Walmart $3.44 Heinz Ketchup Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Maxi $3.49 $0.47/100 ml Heinz Ketchup 750 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
IGA Extra $3.49 $0.47/100 ml Ketchup 750 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $3.49 $0.47/100 ml Heinz Ketchup 750 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Co-op $3.50
$4.00
$0.47/100 ml Heinz Tomato Ketchup 750ml 750ml May 16 – Dec 31, 2028 View flyer
Co-op $3.99
$5.49
$0.40/100 ml Heinz Ketchup 1L 1 L Sep 3 – Oct 29, 2026 View flyer
Co-op $4.49
$5.00
$0.45/100 ml Heinz Tomato Ketchup 1L 1L Nov 6 – Dec 31, 2028 View flyer
Marche Bonichoix $4.88 Heinz Ketchup Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Co-op $4.99
$5.49
$0.40/100 ml Heinz Tomato Ketchup 1.25L 1.25L Nov 12 – Dec 31, 2028 View flyer
FreshCo $6.99 $3.11/100 ml Heinz Ketchup 225 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Browse by province:
Alberta 20 British Columbia 20 Ontario 20 Manitoba 18 Saskatchewan 18 New Brunswick 17 Nova Scotia 16 Newfoundland and Labrador 15 Prince Edward Island 15 Northwest Territories 12 Quebec 5 Yukon 3

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada