Sour Cream Deals in Canada

Last updated: October 4, 2026
Currently from $2.49
Below avg price Across 2 stores this week  ·  90-day avg: $3.35

We found 3 flyer offers for Sour Cream across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Sobeys $2.49 -26% Sour Cream 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Loblaws $2.49 -26% Sour Cream 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$3.35
All-time low
$1.88
30-day avg
$3.13
$2.50 $1.88 Apr 2026: $2.00 Apr 26 May 2026: $2.49 Jun 2026: $2.47 Jul 2026: $2.50 Jul 26 Aug 2026: $1.99 Sep 2026: $1.88 Oct 2026: $2.49 Oct 26
Based on 40 price records from Canadian flyers since Apr 2026.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Loblaws $2.49
$3.49
$0.50/100 g Sour Cream 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $2.49 $0.50/100 g Sour Cream 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $3.49 $0.70/100 g Daisy Sour Cream 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Browse by province:
Alberta 3 British Columbia 3 Ontario 3 Manitoba 2 New Brunswick 2 Newfoundland and Labrador 2 Nova Scotia 2 Prince Edward Island 2 Saskatchewan 2

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada