Apples Deals in Canada

Last updated: October 1, 2026
Currently from $0.98
Below avg price Across 19 stores this week  ·  90-day avg: $4.43

We found 36 flyer offers for Apples across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Walmart $0.98 -78% Extra Fancy Apples Oct 1 – Oct 7, 2026
Bestco Food Mart $0.99 -78% Apples per lb Oct 1 – Oct 31, 2026
Alnejmah $0.99 -78% Ontario Apple Sep 25 – Oct 1, 2026
Euro Marché $1.00 -77% Pommes Oct 1 – Oct 7, 2026
Kim Phat $1.48 -67% Apples Oct 1 – Oct 7, 2026
Marché Adonis $1.49 -66% Apples Oct 1 – Oct 7, 2026
Safeway $2.49 -44% Honeycrisp Apples Oct 1 – Oct 7, 2026
DiPietro's $2.99 -32% Carton of Nonchalant Apples Oct 1 – Oct 7, 2026
Marche Tradition $2.99 -32% Apples Oct 1 – Oct 7, 2026
Farm Boy $2.99 -32% Sliced Apples 4 pieces Oct 1 – Oct 7, 2026
Sobeys $3.49 -21% Apples Oct 1 – Oct 7, 2026
Dominion $3.79 -14% McIntosh Apples Oct 1 – Oct 7, 2026
No Frills $3.99 -10% Bag of Apples 1 bag Oct 1 – Oct 7, 2026
FreshCo $4.99 +13% Apples 3 lb Oct 1 – Oct 7, 2026
Co-op $4.99 +13% Apples 1 kg Oct 1 – Oct 7, 2026
Country Grocer $5.97 +35% Honey Crisp Apples 3 lb Sep 23 – Oct 1, 2026
Goodness Me $5.99 +35% Organic Apples - Ambrosia Sep 30 – Oct 6, 2026
Mayrand $6.14 +39% Apples Sep 30 – Oct 6, 2026
IGA Extra $10.00 +126% Apples 3 kg Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$4.43
All-time low
$0.69
30-day avg
$4.63
$0.99 $0.69 Feb 2026: $0.99 Feb 26 Apr 2026: $0.99 May 2026: $0.69 Jun 2026: $0.99 Jun 26 Jul 2026: $0.88 Aug 2026: $0.99 Sep 2026: $0.99 Sep 26 Oct 2026: $0.98 Oct 26
Based on 380 price records from Canadian flyers since Feb 2026.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Walmart $0.98 Extra Fancy Apples Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Alnejmah $0.99 Ontario Apple Sep 25 – Oct 1, 2026 View flyer
Bestco Food Mart $0.99 $0.99/lb Apples per lb Oct 1 – Oct 31, 2026 View flyer
Euro Marché $1.00 Pommes Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Kim Phat $1.48 Apples Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Marché Adonis $1.49 Apples Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Marché Adonis $1.99 Apples Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Walmart $2.48 Bulk Gala Apples Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $2.49 Honeycrisp Apples Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Marche Tradition $2.99 Apples Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
DiPietro's $2.99 Carton of Nonchalant Apples Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Farm Boy $2.99
$3.99
$0.75/unit Sliced Apples 4 pieces Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $2.99 Apples Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Marche Tradition $2.99 Apples Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
DiPietro's $2.99 Royal Gala or Golden Delicious Apples Sep 26 – Oct 2, 2026 View flyer
Sobeys $3.49 Apples Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $3.79
$6.00
McIntosh Apples Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $3.79 Apples Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $3.99 Bag of Apples 1 bag Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $3.99 Apples Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Bestco Food Mart $3.99 $0.40/100 g Royal Gala Apples 1 kg Sep 24 – Oct 1, 2026 View flyer
Farm Boy $4.99 $0.17/100 ml McIntosh Apples 3 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Co-op $4.99 $0.50/100 g Apples 1 kg Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
FreshCo $4.99
$5.99
$1.66/lb Apples 3 lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $5.50 Apples 1 bag Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Country Grocer $5.97 $1.99/lb Honey Crisp Apples 3 lb Sep 23 – Oct 1, 2026 View flyer
Goodness Me $5.99 Organic Apples - Ambrosia Sep 30 – Oct 6, 2026 View flyer
Goodness Me $5.99 Organic Apples - Ambrosia Sep 30 – Oct 6, 2026 View flyer
Goodness Me $5.99 Organic Apples - Ambrosia Sep 30 – Oct 6, 2026 View flyer
Mayrand $6.14 Apples Sep 30 – Oct 6, 2026 View flyer
Safeway $7.99 BC Grown Apples Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $7.99 BC Grown Apples Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $7.99 BC Grown Apples Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $8.00 Atlantic Canada Grown Apples Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $8.00 Ontario Grown Apples Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
IGA Extra $10.00 $0.33/100 g Apples 3 kg Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Browse by province:
Ontario 25 British Columbia 16 Alberta 15 Manitoba 15 Saskatchewan 15 Newfoundland and Labrador 12 New Brunswick 11 Nova Scotia 10 Prince Edward Island 10 Quebec 5 Northwest Territories 3 Yukon 2

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada