Bacon Deals in Canada

Last updated: October 2, 2026
Currently from $2.99
Below avg price Across 12 stores this week  ·  90-day avg: $7.36

Bacon is a high-frequency flyer item in Canada. A 375–500g package of regular sliced bacon (Maple Leaf, Schneiders, Great Value) retails for $7–$10 but hits $4.99–$5.99 on sale multiple times per month. Black label and naturally-smoked premium bacons from Costco and specialty chains run $8–$12 even on sale. Quebec chains regularly feature local cured pork products alongside national brands.

We found 33 flyer offers for Bacon across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Sobeys $2.99 -59% Bacon Oct 1 – Oct 7, 2026
Buy-Low Foods $3.99 -46% Western Family Bacon 227 g Oct 1 – Oct 7, 2026
DiPietro's $3.99 -46% Permanently Style Bacon per lb Oct 1 – Oct 7, 2026
No Frills $4.00 -46% Ottawa Valley Farms Bacon Oct 1 – Oct 7, 2026
Dominion $4.00 -46% Bacon Oct 1 – Oct 7, 2026
Super C $4.49 -39% bacon Oct 1 – Oct 7, 2026
Mayrand $4.99 -32% Bacon Sep 30 – Oct 6, 2026
Loblaws $4.99 -32% Maple Leaf Bacon Oct 1 – Oct 7, 2026
Fortinos $4.99 -32% Bacon 8 oz Oct 1 – Oct 7, 2026
Marche Tradition $4.99 -32% Lafleur's Original Oct 1 – Oct 7, 2026
Big Red Markets $4.99 -32% Bacon Oct 1 – Oct 7, 2026
Kim Phat $44.99 +511% Bacon Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$7.36
All-time low
$1.77
30-day avg
$7.00
$2.99 $1.77 Apr 2026: $1.77 Apr 26 May 2026: $2.50 Jun 2026: $1.99 Jul 2026: $2.00 Jul 26 Aug 2026: $2.97 Sep 2026: $2.49 Oct 2026: $2.99 Oct 26
Based on 556 price records from Canadian flyers since Apr 2026.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Sobeys $2.99 Bacon Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $3.99 Maple Leaf Bacon Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
DiPietro's $3.99 $3.99/lb Permanently Style Bacon per lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Buy-Low Foods $3.99 $1.76/100 g Western Family Bacon 227 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $4.00 Bacon Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $4.00 Ottawa Valley Farms Bacon Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Super C $4.49 bacon Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Buy-Low Foods $4.97 $1.33/100 g Stampe's Premium Bacon 375 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Big Red Markets $4.99 Bacon Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $4.99 $1.33/100 g Maple Leaf Bacon 375 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Marche Tradition $4.99 Lafleur's Original Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Fortinos $4.99 $2.20/100 g Bacon 8 oz Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Fortinos $4.99 $1.33/100 g Sliced Bacon 375 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Fortinos $4.99 PC Natural Bacon Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $4.99 Maple Leaf Bacon Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $4.99 $1.33/100 g Bacon 375 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Mayrand $4.99 Bacon Sep 30 – Oct 6, 2026 View flyer
No Frills $5.49 $1.46/100 g Pack of Bacon 375 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $5.49 $1.83/100 g Bacon 300 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $5.49
$6.49
Sliced Bacon Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $5.49 $1.22/100 g bacon 450 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Fortinos $5.99 $2.00/100 g PC® Spiral-Sliced Bacon 300 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $6.00 Bacon or Sausage Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $6.49
$7.99
$1.30/100 g Sliced Bacon 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Fortinos $6.99 $1.86/100 g PC Sliced Bacon 375 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Fortinos $6.99 PC Maple Flavored Bacon Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $6.99 $1.86/100 g Maple Leaf Naturally Smoked Bacon 375 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $6.99 $1.86/100 g Maple Leaf Bacon 375 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $6.99 $1.86/100 g Schneiders Bacon 375 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $7.99 $2.13/100 g Maple Leaf Bacon 375 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $12.00 Bacon Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $14.00 Bacon Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Kim Phat $44.99 Bacon Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Browse by province:
Ontario 24 Alberta 18 British Columbia 18 Newfoundland and Labrador 15 Saskatchewan 14 Manitoba 12 New Brunswick 12 Nova Scotia 12 Prince Edward Island 12

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada