Cereal Deals in Canada

Last updated: October 2, 2026
Currently from $2.00
Below avg price Across 14 stores this week  ·  90-day avg: $8.97

Cereal pricing in Canada is driven by brand loyalty and pack size. A standard 400–600g box of Cheerios, Corn Flakes or Raisin Bran retails for $5–$8; flyer deals bring it to $3.49–$4.99. Giant-size boxes (700g+) offer better per-gram value and appear more often at Walmart and Costco. Kellogg's and General Mills products go on sale on alternating cycles — if one brand is on sale, the other usually isn't.

We found 27 flyer offers for Cereal across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Dominion $2.00 -78% Cereal Oct 1 – Oct 7, 2026
IGA Extra $2.50 -72% Jordan's Oct 1 – Oct 7, 2026
Sobeys $2.99 -67% Kid's Cereal Oct 1 – Oct 7, 2026
Marché Adonis $2.99 -67% Rice Krispies Oct 1 – Oct 7, 2026
No Frills $3.00 -67% Cereal Oct 1 – Oct 7, 2026
Calgary Co-op $3.99 -56% Kellogg's Mini-Wheats 600 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Co-op $3.99 -56% Cheerios 300 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Maxi $3.99 -56% Raisin Bran Cereal 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Buy-Low Foods $4.97 -45% General Mills Cereal Oct 1 – Oct 7, 2026
Food Basics $4.99 -44% Honey Nut Cheerios Oct 1 – Oct 7, 2026
Fortinos $4.99 -44% PC Cereal Oct 1 – Oct 7, 2026
Longo’s $4.99 -44% Frosted Flakes Oct 1 – Oct 11, 2026
Safeway $4.99 -44% Cereal Oct 1 – Oct 7, 2026
Foodland $5.99 -33% Cereal Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$8.97
All-time low
$1.00
30-day avg
$15.44
$5.49 $1.00 Mar 2026: $5.49 Mar 26 Apr 2026: $2.00 May 2026: $1.69 Jun 2026: $1.67 Jun 26 Jul 2026: $1.49 Aug 2026: $1.00 Sep 2026: $1.00 Sep 26 Oct 2026: $2.00 Oct 26
Based on 970 price records from Canadian flyers since Nov 2020.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Dominion $2.00
$3.00
Cereal Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
IGA Extra $2.50 Jordan's Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Marché Adonis $2.99 Rice Krispies Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $2.99 Kid's Cereal Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $3.00 Cereal Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
IGA Extra $3.87 Mini Wheats Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Maxi $3.99
$4.49
$0.80/100 g Raisin Bran Cereal 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
IGA Extra $3.99 Vector Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Co-op $3.99 $1.33/100 g Cheerios 300 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Calgary Co-op $3.99 $0.67/100 g Kellogg's Mini-Wheats 600 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Buy-Low Foods $4.97 General Mills Cereal Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $4.99 Cereal Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Longo’s $4.99 Frosted Flakes Oct 1 – Oct 11, 2026 View flyer
Fortinos $4.99 PC Cereal Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
IGA Extra $4.99
$5.99
$0.67/100 g Cereal 750 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Food Basics $4.99 Honey Nut Cheerios Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Maxi $5.00 $1.00/100 g Mini-Wheats Cereal 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Maxi $5.50 $0.85/100 g Cheerios 650 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
IGA Extra $5.99 $1.20/100 g Cheerios 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Foodland $5.99
$7.99
Cereal Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Longo’s $5.99 All-Bran Oct 1 – Oct 11, 2026 View flyer
Co-op $5.99
$6.99
$1.54/100 g Kellogg’s Special K Cereal 390g 390g Nov 12 – Dec 31, 2028 View flyer
Dominion $6.00 Cheerios Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $6.00 Cheerios Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Maxi $7.00
$12.00
Cereal Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Calgary Co-op $7.99 $2.00/100 g Vector Cereal 400 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $12.99 Crave Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Browse by province:
New Brunswick 10 Ontario 10 Newfoundland and Labrador 9 Quebec 9 Alberta 8 British Columbia 6 Saskatchewan 6 Manitoba 5 Nova Scotia 5 Prince Edward Island 5 Northwest Territories 2

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada