Liquid Laundry Detergent Deals in Canada

Last updated: October 3, 2026
Currently from $5.49
Below avg price Across 4 stores this week  ·  90-day avg: $11.34

We found 5 flyer offers for Liquid Laundry Detergent across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Sobeys $5.49 -52% Tide Liquid Laundry Detergent 1.89 L Oct 1 – Oct 7, 2026
FreshCo $12.99 +15% Tide Liquid Laundry Detergent 1.82 L Oct 1 – Oct 7, 2026
Safeway $15.99 +41% Tide Liquid Laundry Detergent Oct 1 – Oct 7, 2026
Staples $19.99 +76% Tide Liquid Laundry Detergent 150 fl oz Oct 2 – Oct 8, 2026

Price History

90-day avg
$11.34
All-time low
$2.29
30-day avg
$11.92
$9.98 $2.29 May 2026: $9.98 May 26 Jun 2026: $2.46 Jul 2026: $4.99 Aug 2026: $5.97 Aug 26 Sep 2026: $2.29 Oct 2026: $5.49 Oct 26
Based on 81 price records from Canadian flyers since May 2026.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Sobeys $5.49 $0.29/100 ml Tide Liquid Laundry Detergent 1.89 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $11.99
$13.99
$0.88/100 ml Tide Liquid Laundry Detergent 1.36 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
FreshCo $12.99 $0.71/100 ml Tide Liquid Laundry Detergent 1.82 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $15.99 Tide Liquid Laundry Detergent Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Staples $19.99
$33.99
Tide Liquid Laundry Detergent 150 fl oz Oct 2 – Oct 8, 2026 View flyer
Browse by province:
Alberta 5 British Columbia 5 Manitoba 5 Ontario 5 Saskatchewan 5 New Brunswick 3 Nova Scotia 3 Prince Edward Island 3 Newfoundland and Labrador 2

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada