Mayonnaise Deals in Canada

Last updated: October 4, 2026
Currently from $3.00
Below avg price Across 6 stores this week  ·  90-day avg: $5.10

We found 7 flyer offers for Mayonnaise across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Co-op $3.00 -41% Kraft Miracle Whip 890 ml Oct 1 – Oct 7, 2026
Maxi $3.50 -31% Hellmann's Mayonnaise Oct 1 – Oct 7, 2026
Safeway $3.99 -22% Mayonnaise Oct 1 – Oct 7, 2026
Country Grocer $4.00 -22% Mayonnaise Oct 2 – Oct 8, 2026
Sobeys $4.49 -12% Hellmann's Mayonnaise 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026
FreshCo $5.99 +18% Hellmann's Mayonnaise 750 ml Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$5.10
All-time low
$0.99
30-day avg
$4.88
$4.00 $0.99 Apr 2026: $2.49 Apr 26 May 2026: $2.00 Jun 2026: $2.49 Jul 2026: $2.99 Jul 26 Aug 2026: $4.00 Sep 2026: $0.99 Oct 2026: $3.00 Oct 26
Based on 78 price records from Canadian flyers since Apr 2026.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Co-op $3.00 $0.34/100 ml Kraft Miracle Whip 890 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Maxi $3.50 Hellmann's Mayonnaise Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $3.99 Mayonnaise Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Country Grocer $4.00 Mayonnaise Oct 2 – Oct 8, 2026 View flyer
Sobeys $4.49 $0.90/100 ml Hellmann's Mayonnaise 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $4.99 Mayonnaise Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
FreshCo $5.99 $0.80/100 ml Hellmann's Mayonnaise 750 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Browse by province:
British Columbia 6 Alberta 5 Manitoba 5 Ontario 5 Saskatchewan 5 New Brunswick 2 Newfoundland and Labrador 2 Nova Scotia 2 Prince Edward Island 2

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada