Strawberries Deals in Canada

Last updated: October 3, 2026
Currently from $1.68
Below avg price Across 16 stores this week  ·  90-day avg: $5.53

We found 32 flyer offers for Strawberries across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Al Premium Food Mart $1.68 -70% Strawberries Oct 1 – Oct 11, 2026
No Frills $1.99 -64% Clamshell Strawberries Oct 1 – Oct 7, 2026
Food Depot Supermarket $2.00 -64% Driscoll's Oct 2 – Oct 8, 2026
Safeway $2.44 -56% Strawberries Oct 1 – Oct 7, 2026
Super C $2.49 -55% Strawberries Oct 1 – Oct 7, 2026
Maxi $2.99 -46% Strawberries Oct 1 – Oct 7, 2026
Loblaws $2.99 -46% Strawberries 1 lb Oct 1 – Oct 7, 2026
Sobeys $3.49 -37% Strawberries Oct 1 – Oct 7, 2026
FreshCo $3.99 -28% Strawberries 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Urban Fare $3.99 -28% Strawberries per lb Oct 1 – Oct 7, 2026
DiPietro's $3.99 -28% Strawberries each Sep 26 – Oct 2, 2026
Mayrand $4.00 -28% Strawberries Sep 30 – Oct 6, 2026
Dominion $4.00 -28% Mixiany Strawberries Oct 1 – Oct 7, 2026
Real Canadian Superstore $4.00 -28% Strawberries 650 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Lady York Foods $4.99 -10% Strawberries 454 g Sep 28 – Oct 4, 2026
Marche Tradition $6.00 +8% Strawberries Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$5.53
All-time low
$0.99
30-day avg
$4.31
$2.99 $0.99 Jan 2026: $2.99 Jan 26 Feb 2026: $2.99 Apr 2026: $1.99 May 2026: $1.49 May 26 Jun 2026: $1.97 Jul 2026: $0.99 Aug 2026: $1.99 Aug 26 Sep 2026: $1.49 Oct 2026: $1.68 Oct 26
Based on 586 price records from Canadian flyers since Jan 2026.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Al Premium Food Mart $1.68 Strawberries Oct 1 – Oct 11, 2026 View flyer
No Frills $1.99 Clamshell Strawberries Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Food Depot Supermarket $2.00 Driscoll's Oct 2 – Oct 8, 2026 View flyer
Safeway $2.44 Strawberries Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $2.44 Strawberries Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Super C $2.49 Strawberries Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $2.99 $2.99/lb Strawberries 1 lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $2.99 Strawberries Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Al Premium Food Mart $2.99 Strawberries Oct 1 – Oct 8, 2026 View flyer
Maxi $2.99 Strawberries Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $3.49 Strawberries Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Maxi $3.99 $0.80/100 g Strawberries 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $3.99 Strawberries Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
DiPietro's $3.99 Strawberries each Sep 26 – Oct 2, 2026 View flyer
Urban Fare $3.99 $3.99/lb Strawberries per lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
FreshCo $3.99 $0.80/100 g Strawberries 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $3.99 Strawberries Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Real Canadian Superstore $4.00 $0.62/100 g Strawberries 650 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $4.00 Mixiany Strawberries Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $4.00 Mixiany Strawberries Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Mayrand $4.00 Strawberries Sep 30 – Oct 6, 2026 View flyer
Dominion $4.50 $4.50/lb Strawberries 1 lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $4.50 $0.99/100 g Strawberries 454 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $4.50 $0.99/100 g Fresh Strawberries 454 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $4.99
$7.99
$1.10/100 g Fresh Strawberries 454 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $4.99 $4.99/lb Strawberries 1 lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $4.99 $4.99/lb Strawberries 1 lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Lady York Foods $4.99 $1.10/100 g Strawberries 454 g Sep 28 – Oct 4, 2026 View flyer
Sobeys $5.99 $1.32/100 g Fresh Strawberries 454 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Marche Tradition $6.00 Strawberries Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $6.50 Strawberries Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $6.50 Strawberries Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Browse by province:
Ontario 19 Alberta 14 British Columbia 14 Newfoundland and Labrador 14 Manitoba 13 Saskatchewan 13 New Brunswick 7 Nova Scotia 7 Prince Edward Island 7 Quebec 2

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada