Ice Cream Deals in Canada

Last updated: October 2, 2026
Currently from $2.24
Below avg price Across 19 stores this week  ·  90-day avg: $6.04

We found 26 flyer offers for Ice Cream across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Walmart $2.24 -63% Breyers Ice Cream Oct 1 – Oct 7, 2026
88 Supermarket $3.00 -50% Vanilla Ice Cream 1.5 L Oct 1 – Oct 7, 2026
Dominion $3.50 -42% ice cream Oct 1 – Oct 7, 2026
Safeway $3.99 -34% Ben & Jerry's 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026
Loblaws $3.99 -34% PC Ice Cream 1.5 L Oct 1 – Oct 7, 2026
Bidgood's Supermarket $4.00 -34% Ice Cream 1.5 quart Oct 1 – Oct 31, 2026
No Frills $4.00 -34% Ben & Jerry's Ice Cream Oct 1 – Oct 7, 2026
Co-op $4.49 -26% Ben & Jerry's Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream 16oz 16oz Nov 21 – Dec 31, 2028
Coleman's $4.57 -24% Breyers Ice Cream Oct 1 – Oct 7, 2026
Centra Food Market $4.99 -17% Ice Cream 1.5 L Oct 1 – Oct 7, 2026
Fortinos $4.99 -17% Magnum Ice Cream Oct 1 – Oct 7, 2026
Butcher Boys $4.99 -17% Ice Cream 1.5 L Oct 2 – Oct 2, 2026
Metro $5.99 -1% Crave Oct 1 – Oct 7, 2026
Buy-Low Foods $5.99 -1% Western Family Ice Cream Oct 1 – Oct 7, 2026
Sobeys $5.99 -1% Ice Cream 1.5 L Oct 1 – Oct 7, 2026
Real Canadian Superstore $5.99 -1% Nestle Ice Cream Oct 1 – Oct 7, 2026
Calgary Co-op $5.99 -1% Häagen-Dazs Ice Cream Oct 1 – Oct 7, 2026
Urban Fare $6.99 +16% Haagen-Dazs Ice Cream Oct 1 – Oct 7, 2026
IGA Extra $17.99 +198% Jumbo 2.32 kg Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$6.04
All-time low
$1.99
30-day avg
$5.72
$5.99 $1.99 Mar 2026: $5.99 Mar 26 Apr 2026: $2.00 May 2026: $2.00 Jun 2026: $2.00 Jun 26 Jul 2026: $1.99 Aug 2026: $1.99 Sep 2026: $2.00 Sep 26 Oct 2026: $2.24 Oct 26
Based on 809 price records from Canadian flyers since Nov 2019.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Walmart $2.24 Breyers Ice Cream Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
88 Supermarket $3.00 $0.20/100 ml Vanilla Ice Cream 1.5 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $3.50 ice cream Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $3.99
$5.99
$0.27/100 ml PC Ice Cream 1.5 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $3.99 $0.80/100 ml Ben & Jerry's 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $4.00 Ben & Jerry's Ice Cream Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Bidgood's Supermarket $4.00 Ice Cream 1.5 quart Oct 1 – Oct 31, 2026 View flyer
Co-op $4.49
$5.49
$0.99/100 g Ben & Jerry's Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream 16oz 16oz Nov 21 – Dec 31, 2028 View flyer
Co-op $4.50
$5.00
$0.90/100 ml Ben & Jerry's Chocolate Fudge Brownie Ice Cream 500ml 500ml May 16 – Dec 31, 2028 View flyer
Coleman's $4.57 Breyers Ice Cream Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Butcher Boys $4.99 $0.33/100 ml Ice Cream 1.5 L Oct 2 – Oct 2, 2026 View flyer
Safeway $4.99 Ice Cream Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Centra Food Market $4.99 $0.33/100 ml Ice Cream 1.5 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Fortinos $4.99 Magnum Ice Cream Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $4.99 $0.33/100 ml Ice Cream 1.5 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $5.00 $0.33/100 ml Ice Cream 1.5 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Walmart $5.47 Vanilla Ice Cream Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Calgary Co-op $5.99 Häagen-Dazs Ice Cream Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Real Canadian Superstore $5.99
$6.99
Nestle Ice Cream Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $5.99 $0.40/100 ml Ice Cream 1.5 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Buy-Low Foods $5.99 Western Family Ice Cream Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Metro $5.99 Crave Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $6.00 Ice Cream Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Urban Fare $6.99 Haagen-Dazs Ice Cream Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $10.00 $0.50/100 ml Ice Cream 2 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
IGA Extra $17.99 $0.78/100 g Jumbo 2.32 kg Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Browse by province:
British Columbia 16 Ontario 16 Alberta 15 Newfoundland and Labrador 13 Saskatchewan 13 Manitoba 12 New Brunswick 10 Nova Scotia 9 Prince Edward Island 9 Northwest Territories 4 Quebec 4 Yukon 3

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada