Potatoes Deals in Canada

Last updated: October 2, 2026
Currently from $1.49
Below avg price Across 16 stores this week  ·  90-day avg: $5.96

We found 27 flyer offers for Potatoes across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Marché Adonis $1.49 -75% Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026
DiPietro's $1.77 -70% Potatoes 5 lb Sep 26 – Oct 2, 2026
No Frills $1.99 -67% Potatoes 680 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Metro $1.99 -67% Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026
Sobeys $1.99 -67% Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026
Euro Marché $2.00 -66% Pommes de terre Oct 1 – Oct 7, 2026
Giant Tiger $2.97 -50% Potatoes Sep 30 – Oct 6, 2026
Longo’s $2.99 -50% Little Potato Company Creamers Oct 1 – Oct 11, 2026
Chalo FreshCo $2.99 -50% Potatoes 5 lb Oct 1 – Oct 7, 2026
Marche Tradition $2.99 -50% Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026
Dominion $3.00 -50% Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026
Bonanza Lalumière $3.99 -33% Potatoes Sep 30 – Oct 6, 2026
Co-op $4.00 -33% Co-op Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026
Safeway $4.99 -16% Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026
IGA Extra $10.00 +68% Potatoes 5 kg Oct 1 – Oct 7, 2026
Wholesale Club $23.99 +302% Potatoes Oct 1 – Oct 21, 2026

Price History

90-day avg
$5.96
All-time low
$0.29
30-day avg
$9.13
$1.49 $0.29 Apr 2026: $0.98 Apr 26 May 2026: $0.29 Jun 2026: $0.97 Jul 2026: $0.89 Jul 26 Aug 2026: $0.97 Sep 2026: $0.99 Oct 2026: $1.49 Oct 26
Based on 314 price records from Canadian flyers since Apr 2026.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Marché Adonis $1.49 Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
DiPietro's $1.77 $0.35/lb Potatoes 5 lb Sep 26 – Oct 2, 2026 View flyer
Sobeys $1.99 Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Metro $1.99 Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $1.99 $0.29/100 g Potatoes 680 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $1.99 $0.20/lb Potatoes 10 lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $1.99 POTATOES Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Euro Marché $2.00 Pommes de terre Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $2.00 $0.20/lb Potatoes 10 lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $2.00 Potatoes 10 lb bag Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $2.49 Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Giant Tiger $2.97 Potatoes Sep 30 – Oct 6, 2026 View flyer
Marche Tradition $2.99 Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Chalo FreshCo $2.99 $0.60/lb Potatoes 5 lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Longo’s $2.99
$3.99
Little Potato Company Creamers Oct 1 – Oct 11, 2026 View flyer
Dominion $3.00 Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Bonanza Lalumière $3.99 Potatoes Sep 30 – Oct 6, 2026 View flyer
Co-op $4.00 Co-op Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Longo’s $4.99 $1.00/lb Fresh Harvest Sugary Potatoes 5 lb Oct 1 – Oct 11, 2026 View flyer
Longo’s $4.99 $0.50/lb Potatoes 10 lb Oct 1 – Oct 11, 2026 View flyer
Sobeys $4.99 $0.50/lb 10 lb Bag of Potatoes 10 lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $4.99 Potatoes Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $7.00 Potatoes 10 lb bag Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $7.00 $0.70/lb Potatoes 10 lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $7.00 $0.70/lb Potatoes 10 lb Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
IGA Extra $10.00 $0.20/100 g Potatoes 5 kg Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Wholesale Club $23.99 Potatoes Oct 1 – Oct 21, 2026 View flyer
Browse by province:
Ontario 21 Alberta 16 British Columbia 15 Manitoba 15 New Brunswick 15 Saskatchewan 15 Newfoundland and Labrador 14 Nova Scotia 14 Prince Edward Island 12 Quebec 5

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada