Whole Milk Deals in Canada

Last updated: October 3, 2026
Currently from $0.99
Below avg price Across 11 stores this week  ·  90-day avg: $4.95

We found 16 flyer offers for Whole Milk across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Co-op $0.99 -80% Great Value Whole Milk 1L 1L Nov 9 – Dec 31, 2028
Wholesale Club $1.69 -66% Arla Organic Whole Milk 1L 1 L Oct 1 – Oct 21, 2026
Metro $1.99 -60% Dairyland Milk 1 L Oct 1 – Oct 7, 2026
Safeway $2.79 -44% Dairy Milk Oct 1 – Oct 7, 2026
Sobeys $2.79 -44% Dairy Milk Oct 1 – Oct 7, 2026
Walmart $3.47 -30% Lactantia Original 750 ml Oct 1 – Oct 7, 2026
Giant Tiger $3.97 -20% Calcium Fortified Milk Sep 30 – Oct 6, 2026
Goodness Me $3.99 -19% Milk 750 ml Sep 30 – Oct 6, 2026
FreshCo $4.29 -13% Dairyland Milk 2 L Oct 1 – Oct 7, 2026
Coleman's $4.29 -13% Dairyland Milk 2 L Oct 1 – Oct 7, 2026
Loblaws $4.49 -9% Dairyland Milk 2 L Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$4.95
All-time low
$0.75
30-day avg
$5.07
$1.99 $0.75 May 2026: $1.00 May 26 Jun 2026: $1.29 Jul 2026: $0.75 Aug 2026: $1.49 Aug 26 Sep 2026: $1.99 Oct 2026: $1.69 Oct 26
Based on 260 price records from Canadian flyers since Nov 2023.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Co-op $0.99
$1.19
$0.10/100 ml Great Value Whole Milk 1L 1L Nov 9 – Dec 31, 2028 View flyer
Wholesale Club $1.69
$1.99
$0.17/100 ml Arla Organic Whole Milk 1L 1 L Oct 1 – Oct 21, 2026 View flyer
Metro $1.99 $0.20/100 ml Dairyland Milk 1 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $2.79 Dairy Milk Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $2.79 Dairy Milk Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $2.99
$3.49
Dairy Milk Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Walmart $3.47 $0.46/100 ml Lactantia Original 750 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Co-op $3.49
$4.29
$0.35/100 ml Horizon Organic Whole Milk 1L Nov 9 – Dec 31, 2028 View flyer
Sobeys $3.79 $0.38/100 ml Milk 1 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Giant Tiger $3.97 Calcium Fortified Milk Sep 30 – Oct 6, 2026 View flyer
Goodness Me $3.99 $0.53/100 ml Milk 750 ml Sep 30 – Oct 6, 2026 View flyer
Sobeys $3.99 Milk Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Coleman's $4.29 $0.21/100 ml Dairyland Milk 2 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
FreshCo $4.29 $0.21/100 ml Dairyland Milk 2 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $4.49 $0.22/100 ml Dairyland Milk 2 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $4.89 $0.49/100 ml Organic Milk 1 L Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Browse by province:
Ontario 15 Alberta 13 British Columbia 12 Manitoba 12 Saskatchewan 12 New Brunswick 9 Newfoundland and Labrador 9 Nova Scotia 9 Prince Edward Island 7 Northwest Territories 3 Quebec 3

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada