Bread Deals in Canada

Last updated: October 2, 2026
Currently from $1.50
Below avg price Across 15 stores this week  ·  90-day avg: $6.81

Bread is one of the most frequent flyer specials in Canadian grocery. A standard 675g loaf of white or whole wheat bread costs $3.50–$5.50 at regular price but is routinely featured at $2.49–$3.49. Wonder Bread, Country Harvest and store brands like Great Value appear in flyers almost every week at major chains. In-store bakery breads at Loblaws and Sobeys are premium but rarely on flyer sale.

We found 18 flyer offers for Bread across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Ethnic Supermarket $1.50 -78% Bakery Bread 450 g Oct 2 – Oct 8, 2026
Alnejmah $1.99 -71% LEBANESE BREAD 1 lb Oct 1 – Oct 8, 2026
IGA Extra $1.99 -71% Bon Matin Oct 1 – Oct 7, 2026
BMR $1.99 -71% Grainess Whole Wheat Bread 450g 450g Feb 6 – Dec 31, 2026
Giant Tiger $2.25 -67% D'Italiano Sep 30 – Oct 6, 2026
Loblaws $2.49 -63% PC Bakery Bread 675 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Calgary Co-op $2.56 -62% D'ITALIANO Bread Oct 1 – Oct 7, 2026
Sobeys $2.99 -56% Artisan Bread Oct 1 – Oct 7, 2026
FreshCo $2.99 -56% Toast Oct 1 – Oct 7, 2026
Safeway $2.99 -56% Bread 450 g Oct 1 – Oct 7, 2026
No Frills $3.00 -56% Sliced Bread Oct 1 – Oct 7, 2026
Longo’s $3.29 -52% Dempster's Signature Bread Oct 1 – Oct 11, 2026
Co-op $3.50 -49% Nature's Own Whole Wheat Bread 20oz 20oz May 12 – Dec 31, 2028
Valu Mart $4.00 -41% Bread Oct 1 – Oct 7, 2026
Real Canadian Superstore $5.99 -12% Bimbo Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$6.81
All-time low
$0.99
30-day avg
$7.69
$1.99 $0.99 Feb 2026: $1.99 Feb 26 Apr 2026: $1.20 May 2026: $1.00 Jun 2026: $1.59 Jun 26 Jul 2026: $1.00 Aug 2026: $1.00 Sep 2026: $0.99 Sep 26 Oct 2026: $1.50 Oct 26
Based on 534 price records from Canadian flyers since Dec 2021.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Ethnic Supermarket $1.50 $0.33/100 g Bakery Bread 450 g Oct 2 – Oct 8, 2026 View flyer
BMR $1.99
$2.49
$0.44/100 g Grainess Whole Wheat Bread 450g 450g Feb 6 – Dec 31, 2026 View flyer
IGA Extra $1.99 Bon Matin Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Alnejmah $1.99 $1.99/lb LEBANESE BREAD 1 lb Oct 1 – Oct 8, 2026 View flyer
Giant Tiger $2.25 D'Italiano Sep 30 – Oct 6, 2026 View flyer
Loblaws $2.49 $0.37/100 g PC Bakery Bread 675 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $2.50 $0.56/100 g Loblaws Bakery Bread 450 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Calgary Co-op $2.56 D'ITALIANO Bread Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $2.99 Select Varieties of Dempster’s Bread Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $2.99 $0.66/100 g Bread 450 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
FreshCo $2.99 Toast Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $2.99 Artisan Bread Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $3.00 Sliced Bread Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Longo’s $3.29
$4.79
Dempster's Signature Bread Oct 1 – Oct 11, 2026 View flyer
Co-op $3.50
$4.00
$0.62/100 g Nature's Own Whole Wheat Bread 20oz 20oz May 12 – Dec 31, 2028 View flyer
Co-op $3.99 $1.00/100 g CO-OP GOLD PURE Artisan Roasted Garlic and Cheese Bread 400 g Dec 2 – Dec 31, 2026 View flyer
Valu Mart $4.00 Bread Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Real Canadian Superstore $5.99 Bimbo Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Browse by province:
Ontario 16 Alberta 12 British Columbia 10 Manitoba 8 Saskatchewan 8 New Brunswick 7 Nova Scotia 6 Newfoundland and Labrador 4 Prince Edward Island 4 Quebec 4 Northwest Territories 2

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada