Boneless skinless chicken breast is the most price-watched protein in Canadian grocery. Typical regular price is $14–$18/kg for name-brand packs; flyer deals drop it to $7.99–$11.99/kg. Bulk trays (1.5–2.5kg) offer better per-kg value at Costco, Real Canadian Superstore and Metro. Bone-in chicken breast is usually $2–$4/kg cheaper. FreshCo, Food Basics and No Frills run the most aggressive chicken sales week-to-week.
We found 49 flyer offers for Chicken Breast across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.
Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.
| Store | This week | vs 90d avg | Product / Size | On sale |
|---|---|---|---|---|
Loblaws
|
$1.99 | -84% | Fresh Boneless Skinless Chicken Breast per lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Real Canadian Superstore
|
$2.77 | -78% | Chicken Breasts | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Marché Shengtai
|
$2.98 | -76% | Chicken Breast per lb | Sep 25 – Oct 2, 2026 |
Food Basics
|
$2.99 | -76% | Boneless Chicken Breasts per lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Safeway
|
$2.99 | -76% | Fresh Boneless Chicken Breast per lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Al Premium Food Mart
|
$3.99 | -68% | Chicken Breast | Oct 1 – Oct 8, 2026 |
No Frills
|
$4.88 | -61% | Chicken Breast | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Wholesale Club
|
$4.99 | -60% | Chicken Breasts per lb | Oct 1 – Oct 21, 2026 |
Big Red Markets
|
$4.99 | -60% | Boneless Chicken Breast | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Arz Fine Foods
|
$4.99 | -60% | Chicken Breast Rind Off | Oct 2 – Oct 8, 2026 |
Maxi
|
$5.44 | -57% | Chicken Breasts | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
DiPietro's
|
$5.99 | -52% | Chicken Breast per lb | Sep 26 – Oct 2, 2026 |
Sobeys
|
$5.99 | -52% | Chicken Breasts | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Dominion
|
$5.99 | -52% | Fresh Chicken Breasts 1 kg | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Alnejmah
|
$5.99 | -52% | Chicken Breast | Oct 1 – Oct 8, 2026 |
Country Grocer
|
$6.97 | -44% | Chicken Breasts 1 kg | Oct 2 – Oct 8, 2026 |
Bestco Food Mart
|
$6.99 | -44% | Chicken Breast 1 kg | Oct 1 – Oct 31, 2026 |
Co-op
|
$6.99 | -44% | Tyson Chicken Breast 700g 700g | Nov 11 – Dec 31, 2028 |
Basha Foods International
|
$8.99 | -28% | CHICKEN BREASTS per lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Walmart
|
$9.47 | -24% | Chicken Breast Fillets | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Fortinos
|
$9.99 | -20% | PC Chicken Breasts 1.5 kg | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Metro
|
$9.99 | -20% | Chicken Breast | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Marche Tradition
|
$10.99 | -12% | Chicken 100 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Kim Phat
|
$11.99 | -4% | Poitrine de poulet | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
| Store | Price | Unit price | Product | Size | On sale | Flyer |
|---|---|---|---|---|---|---|
Loblaws
|
$1.99 | $1.99/lb | Fresh Boneless Skinless Chicken Breast | per lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Real Canadian Superstore
|
$2.77 | Chicken Breasts | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Marché Shengtai
|
$2.98 | $2.98/lb | Chicken Breast | per lb | Sep 25 – Oct 2, 2026 | View flyer |
Safeway
|
$2.99 | $2.99/lb | Fresh Boneless Chicken Breast | per lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Food Basics
|
$2.99 | $2.99/lb | Boneless Chicken Breasts | per lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Food Basics
|
$2.99 | Incredible Chicken | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Al Premium Food Mart
|
$3.99 | Chicken Breast | Oct 1 – Oct 8, 2026 | View flyer | ||
Loblaws
|
$3.99 | $3.99/lb | Fresh Chicken | per lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
No Frills
|
$4.88 | Chicken Breast | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Arz Fine Foods
|
$4.99 | Chicken Breast Rind Off | Oct 2 – Oct 8, 2026 | View flyer | ||
Loblaws
|
$4.99 $6.99 |
$4.99/lb | Fresh Chicken Breasts | per lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Loblaws
|
$4.99 | $4.99/lb | Fresh Chicken Breast | per lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Big Red Markets
|
$4.99 | Boneless Chicken Breast | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Wholesale Club
|
$4.99 $6.11 |
$4.99/lb | Chicken Breasts | per lb | Oct 1 – Oct 21, 2026 | View flyer |
Maxi
|
$5.44 | Chicken Breasts | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Loblaws
|
$5.84 | $5.84/lb | Fresh Chicken Breasts | per lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Sobeys
|
$5.99 | Chicken Breasts | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Alnejmah
|
$5.99 | Chicken Breast | Oct 1 – Oct 8, 2026 | View flyer | ||
DiPietro's
|
$5.99 | $5.99/lb | Chicken Breast | per lb | Sep 26 – Oct 2, 2026 | View flyer |
Dominion
|
$5.99 | $0.60/100 g | Fresh Chicken Breasts | 1 kg | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Loblaws
|
$5.99 $6.99 |
$5.99/lb | Boneless Skinless Chicken Breasts | per lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Loblaws
|
$5.99 $7.99 |
$5.99/lb | Chicken Breast | per lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Arz Fine Foods
|
$5.99 $8.19 |
Chicken Breast Boneless Skinless | Oct 2 – Oct 8, 2026 | View flyer | ||
Dominion
|
$6.00 | Chicken Breasts | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Safeway
|
$6.00 | Wendy's Chicken Breasts | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Country Grocer
|
$6.97 | $0.70/100 g | Chicken Breasts | 1 kg | Oct 2 – Oct 8, 2026 | View flyer |
Co-op
|
$6.99 $7.49 |
$1.00/100 g | Tyson Chicken Breast 700g | 700g | Nov 11 – Dec 31, 2028 | View flyer |
Bestco Food Mart
|
$6.99 | $0.70/100 g | Chicken Breast | 1 kg | Oct 1 – Oct 31, 2026 | View flyer |
Sobeys
|
$8.37 | Chicken Breasts | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Loblaws
|
$8.88 | $8.88/kg | Chicken Breasts | per kg | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
No Frills
|
$8.99 | $0.90/100 g | Chicken Breasts | 1 kg | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Basha Foods International
|
$8.99 | $8.99/lb | CHICKEN BREASTS | per lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Walmart
|
$9.47 | Chicken Breast Fillets | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Metro
|
$9.99 $11.99 |
Chicken Breast | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Fortinos
|
$9.99 | $0.67/100 g | PC Chicken Breasts | 1.5 kg | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Fortinos
|
$9.99 | $9.99/lb | Chicken Breast | per lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Safeway
|
$9.99 | $0.50/100 g | Fresh Chicken Breasts | 2 kg | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
DiPietro's
|
$10.99 | $10.99/lb | Maple Lodge Chicken Breast | per lb | Sep 26 – Oct 2, 2026 | View flyer |
Marche Tradition
|
$10.99 | $10.99/100 g | Chicken | 100 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Sobeys
|
$11.88 | Chicken Breasts | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Kim Phat
|
$11.99 | Poitrine de poulet | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Safeway
|
$11.99 | Boneless Chicken Breasts | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Marche Tradition
|
$12.99 | Chicken Breasts | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Maxi
|
$14.99 | Chicken Breast | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Dominion
|
$16.00 | Chicken Breasts | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Dominion
|
$26.00 | Chicken Breasts | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Marche Tradition
|
$35.00 | $10.00/100 g | Chicken Breast | 350 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Marche Tradition
|
$35.00 | $10.00/100 g | Chicken Breasts | 350 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Wholesale Club
|
$144.99 | Chicken | Oct 1 – Oct 21, 2026 | View flyer |