Peanut Butter Deals in Canada

Last updated: October 3, 2026
Currently from $1.89
Below avg price Across 17 stores this week  ·  90-day avg: $5.92

We found 24 flyer offers for Peanut Butter across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
No Frills $1.89 -68% Peanut Butter Oct 1 – Oct 7, 2026
Walmart $2.46 -58% Peanut Butter Oct 1 – Oct 7, 2026
Dominion $3.00 -49% Peanut Butter Oct 1 – Oct 7, 2026
Longo’s $3.49 -41% Jif Creamy Peanut Butter 28 oz Oct 1 – Oct 11, 2026
FreshCo $3.49 -41% Peter Pan Peanut Butter 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Maxi $3.50 -41% Peanut Butter 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Loblaws $3.99 -33% Kraft Peanut Butter 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Bidgood's Supermarket $3.99 -33% Peanut Butter Oct 1 – Oct 31, 2026
Coleman's $3.99 -33% Kraft Peanut Butter Oct 1 – Oct 7, 2026
Sobeys $4.49 -24% Peanut Butter Oct 1 – Oct 7, 2026
Bestco Food Mart $4.49 -24% Chunky Peanut Butter 500 g Oct 1 – Oct 13, 2026
Food Basics $4.49 -24% Jif Creamy Peanut Butter Oct 1 – Oct 7, 2026
Metro $4.99 -16% Peanut Butter Oct 1 – Oct 7, 2026
Foodland $4.99 -16% Kraft Peanut Butter 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Calgary Co-op $6.99 +18% Peanut Butter Oct 1 – Oct 7, 2026
Real Canadian Superstore $6.99 +18% Kraft Peanut Butter 510 g Oct 1 – Oct 7, 2026
Wholesale Club $18.49 +212% Peanut Butter Oct 1 – Oct 21, 2026

Price History

90-day avg
$5.92
All-time low
$0.69
30-day avg
$8.83
$4.49 $0.69 Apr 2026: $4.49 Apr 26 May 2026: $1.80 Jun 2026: $1.00 Jul 2026: $0.69 Jul 26 Aug 2026: $1.25 Sep 2026: $1.68 Oct 2026: $1.89 Oct 26
Based on 588 price records from Canadian flyers since Apr 2026.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
No Frills $1.89 Peanut Butter Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Walmart $2.46 Peanut Butter Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $3.00 Peanut Butter Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
FreshCo $3.49 $0.70/100 g Peter Pan Peanut Butter 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Longo’s $3.49 $0.44/100 g Jif Creamy Peanut Butter 28 oz Oct 1 – Oct 11, 2026 View flyer
Maxi $3.50 $0.70/100 g Peanut Butter 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Bidgood's Supermarket $3.99 Peanut Butter Oct 1 – Oct 31, 2026 View flyer
Loblaws $3.99 $0.80/100 g Kraft Peanut Butter 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $3.99 $0.40/100 g Peanut Butter 1 kg Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Coleman's $3.99 Kraft Peanut Butter Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Food Basics $4.49 Jif Creamy Peanut Butter Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Bestco Food Mart $4.49 $0.90/100 g Chunky Peanut Butter 500 g Oct 1 – Oct 13, 2026 View flyer
Sobeys $4.49 Peanut Butter Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Foodland $4.99 $1.00/100 g Kraft Peanut Butter 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Foodland $4.99 $1.00/100 g Peanut Butter 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Dominion $4.99 $1.00/100 g Adams Natural Peanut Butter 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Metro $4.99 Peanut Butter Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $5.00 $1.00/100 g Peanut Butter 500 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Longo’s $5.49 Jif Peanut Butter Oct 1 – Oct 11, 2026 View flyer
Longo’s $5.49
$6.99
Krema Oct 1 – Oct 11, 2026 View flyer
Real Canadian Superstore $6.99 $1.37/100 g Kraft Peanut Butter 510 g Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Calgary Co-op $6.99 Peanut Butter Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $11.99 Peanut Butter Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Wholesale Club $18.49 Peanut Butter Oct 1 – Oct 21, 2026 View flyer
Browse by province:
Ontario 18 Newfoundland and Labrador 12 Alberta 11 British Columbia 10 Manitoba 8 New Brunswick 8 Nova Scotia 8 Saskatchewan 8 Prince Edward Island 7 Quebec 3 Yukon 2

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada