Ground beef is the most purchased beef product in Canada and a consistent flyer staple. Regular 70/30 or 80/20 ground beef retails for $9–$14/kg; flyer deals routinely bring it to $5.99–$7.99/kg. Costco offers the best everyday per-kg price on large multi-packs. Extra-lean ground beef (less than 10% fat) costs $1–$3/kg more. No Frills, Food Basics and FreshCo compete aggressively on ground beef pricing weekly.
We found 43 flyer offers for Ground Beef across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.
Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.
| Store | This week | vs 90d avg | Product / Size | On sale |
|---|---|---|---|---|
Loblaws
|
$1.99 | -83% | Ground Beef 1 lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Central Fresh Market
|
$3.29 | -71% | Ground Beef 1 lb | Oct 1 – Oct 8, 2026 |
Marché Shengtai
|
$3.58 | -69% | Ground Beef per lb | Sep 25 – Oct 2, 2026 |
Fortinos
|
$3.99 | -65% | AAA Ground Beef 1 lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
DiPietro's
|
$4.49 | -61% | Medium Ground Beef | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Safeway
|
$4.99 | -57% | Ground Beef 1 lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Coleman's
|
$4.99 | -57% | FRESH GROUND BEEF | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Marché Adonis
|
$4.99 | -57% | Ground Beef | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Sobeys
|
$5.49 | -52% | Lean Ground Beef | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Food Basics
|
$5.99 | -48% | Extra Lean Ground Beef 500 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Blue Sky Supermarket
|
$5.99 | -48% | Fresh Ground Beef | Oct 2 – Oct 8, 2026 |
Arz Fine Foods
|
$5.99 | -48% | Ground Beef | Oct 2 – Oct 8, 2026 |
Maxi
|
$5.99 | -48% | Ground Beef | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Mayrand
|
$5.99 | -48% | Medium Ground Beef | Sep 30 – Oct 6, 2026 |
Calgary Co-op
|
$6.99 | -39% | Kirkland Signature Ground Beef | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Alnejmah
|
$6.99 | -39% | MINCED GROUND BEEF | Oct 1 – Oct 8, 2026 |
No Frills
|
$7.99 | -31% | Ground Beef 1 kg | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Kim Phat
|
$8.99 | -22% | Boeuf Haché 500 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Marche Bonichoix
|
$10.00 | -13% | Beef Ground | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Dominion
|
$11.00 | -5% | Ground Beef | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
Marche Tradition
|
$12.00 | +4% | Ground Beef 150 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
IGA Extra
|
$15.00 | +30% | Ground Beef 1 kg | Oct 1 – Oct 7, 2026 |
| Store | Price | Unit price | Product | Size | On sale | Flyer |
|---|---|---|---|---|---|---|
Loblaws
|
$1.99 | $1.99/lb | Ground Beef | 1 lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Central Fresh Market
|
$3.29 | $3.29/lb | Ground Beef | 1 lb | Oct 1 – Oct 8, 2026 | View flyer |
Marché Shengtai
|
$3.58 | $3.58/lb | Ground Beef | per lb | Sep 25 – Oct 2, 2026 | View flyer |
Fortinos
|
$3.99 | $3.99/lb | AAA Ground Beef | 1 lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
DiPietro's
|
$4.49 | Medium Ground Beef | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Loblaws
|
$4.87 | $0.97/100 g | PC Organics Ground Beef | 500 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Marché Adonis
|
$4.99 | Ground Beef | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Loblaws
|
$4.99 $5.99 |
$4.99/lb | Ground Beef | per lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Coleman's
|
$4.99 | FRESH GROUND BEEF | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Safeway
|
$4.99 | $4.99/lb | Ground Beef | 1 lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Sobeys
|
$5.49 | Lean Ground Beef | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
DiPietro's
|
$5.99 | $5.99/lb | Regular Ground Beef | per lb | Sep 26 – Oct 2, 2026 | View flyer |
Arz Fine Foods
|
$5.99 | Ground Beef | Oct 2 – Oct 8, 2026 | View flyer | ||
Blue Sky Supermarket
|
$5.99 | Fresh Ground Beef | Oct 2 – Oct 8, 2026 | View flyer | ||
Safeway
|
$5.99 | Angus Ground Beef | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Safeway
|
$5.99 | $1.33/100 g | Ground Beef | 450 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Mayrand
|
$5.99 $8.99 |
Medium Ground Beef | Sep 30 – Oct 6, 2026 | View flyer | ||
Sobeys
|
$5.99 | Lean Ground Beef | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Food Basics
|
$5.99 | $1.20/100 g | Extra Lean Ground Beef | 500 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Food Basics
|
$5.99 | $5.99/lb | Extra Lean Ground Beef | per lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Maxi
|
$5.99 | Ground Beef | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Sobeys
|
$6.49 | Fresh Ground Beef | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Fortinos
|
$6.99 | $6.99/lb | Fresh Ground Beef | per lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Sobeys
|
$6.99 | $6.99/lb | Fresh Premium Ground Beef | 1 lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Marché Adonis
|
$6.99 $8.49 |
Flamingo Ground Beef | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Alnejmah
|
$6.99 | MINCED GROUND BEEF | Oct 1 – Oct 8, 2026 | View flyer | ||
Sobeys
|
$6.99 | Ground Beef | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
DiPietro's
|
$6.99 | Regular Ground Beef | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Calgary Co-op
|
$6.99 | Kirkland Signature Ground Beef | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
No Frills
|
$7.99 $8.99 |
$0.80/100 g | Ground Beef | 1 kg | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
No Frills
|
$7.99 $13.00 |
$1.60/100 g | Ground Beef | 500 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
No Frills
|
$7.99 $8.99 |
$1.60/100 g | Extra Lean Ground Beef | 500 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
No Frills
|
$7.99 | $1.60/100 g | Ground Beef | 500 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Kim Phat
|
$8.99 | $1.80/100 g | Boeuf Haché | 500 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Marche Bonichoix
|
$10.00 | Beef Ground | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Dominion
|
$11.00 $12.00 |
Ground Beef | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer | ||
Dominion
|
$11.00 $12.00 |
$11.00/lb | Ground Beef | 1 lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Marche Tradition
|
$12.00 | $8.00/100 g | Ground Beef | 150 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Marche Tradition
|
$12.00 | $4.80/100 g | Ground Beef | 250 g | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
No Frills
|
$13.00 | $1.30/100 g | ground beef | 1 kg | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
No Frills
|
$13.00 | $1.30/100 g | Beef Ground | 1 kg | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
Fortinos
|
$13.99 | $13.99/lb | AAA Beef Ground | per lb | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |
IGA Extra
|
$15.00 | $1.50/100 g | Ground Beef | 1 kg | Oct 1 – Oct 7, 2026 | View flyer |