Maple Syrup Deals in Canada

Last updated: October 3, 2026
Currently from $2.22
Below avg price Across 10 stores this week  ·  90-day avg: $23.79

We found 21 flyer offers for Maple Syrup across Canadian stores this week. Prices are sourced directly from store flyers and updated weekly.

Flyer data is category-level. Product names, sizes and package details may vary by store.

Current Prices by Store

Store This week vs 90d avg Product / Size On sale
Food Basics $2.22 -91% Maple 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026
Metro $2.49 -90% Maple Syrup Oct 1 – Oct 7, 2026
No Frills $2.50 -89% PC Maple Syrup 250 ml Oct 1 – Oct 7, 2026
Sobeys $3.99 -83% Maple Syrup 250 ml Oct 1 – Oct 7, 2026
Safeway $4.99 -79% Maple Syrup Oct 1 – Oct 7, 2026
Loblaws $5.49 -77% PC Maple Syrup 250 ml Oct 1 – Oct 7, 2026
Co-op $5.99 -75% Lucy's Organic Maple Syrup 250ml 250ml Nov 10 – Dec 31, 2028
Fortinos $6.99 -71% PC Maple Syrup Oct 1 – Oct 7, 2026
Country Grocer $10.00 -58% Maple Syrup Oct 2 – Oct 8, 2026
Valu Mart $14.00 -41% 100% Pure Maple Syrup 250 ml Oct 1 – Oct 7, 2026

Price History

90-day avg
$23.79
All-time low
$1.00
30-day avg
$7.83
$5.88 $1.00 Apr 2026: $5.88 Apr 26 May 2026: $1.48 Jun 2026: $1.00 Jul 2026: $2.00 Jul 26 Aug 2026: $3.00 Sep 2026: $2.00 Oct 2026: $2.22 Oct 26
Based on 141 price records from Canadian flyers since Dec 2021.
Store Price Unit price Product Size On sale Flyer
Food Basics $2.22 $0.44/100 ml Maple 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Metro $2.49 Maple Syrup Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $2.50 $1.00/100 ml PC Maple Syrup 250 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $3.99 $1.60/100 ml Maple Syrup 250 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $4.99 Maple Syrup Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Loblaws $5.49 $2.20/100 ml PC Maple Syrup 250 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Co-op $5.99
$6.99
$2.40/100 ml Lucy's Organic Maple Syrup 250ml 250ml Nov 10 – Dec 31, 2028 View flyer
Loblaws $5.99 $2.40/100 ml PC® Maple Syrup 250 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Sobeys $5.99 Maple Syrup Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $5.99
$7.99
Pure Maple Syrup Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Fortinos $6.99 PC Maple Syrup Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Fortinos $6.99 $2.80/100 ml PC Maple Syrup 250 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $6.99 $1.40/100 ml PC® Maple Syrup 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
No Frills $6.99
$8.00
$1.40/100 ml PC® Maple Syrup 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $7.99 Maple Syrup Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Safeway $7.99 Maple Syrup Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Co-op $8.99 $2.40/100 ml CO-OP GOLD Maple Syrup 375 mL Dec 2 – Dec 31, 2026 View flyer
Loblaws $9.99 $2.00/100 ml PC Maple Syrup 500 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Fortinos $9.99 PC Maple Syrup Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Country Grocer $10.00
$12.00
Maple Syrup Oct 2 – Oct 8, 2026 View flyer
Valu Mart $14.00 $5.60/100 ml 100% Pure Maple Syrup 250 ml Oct 1 – Oct 7, 2026 View flyer
Browse by province:
Ontario 20 British Columbia 15 Alberta 14 Manitoba 11 Saskatchewan 11 New Brunswick 7 Newfoundland and Labrador 7 Nova Scotia 7 Prince Edward Island 7 Northwest Territories 2 Quebec 2

Related deal categories

← All deal categories

Footer section

Find brand or store
Popular brands:
Find brand or store in Canada